REKLAMA
mycall26 maja – DZIEŃ MATKI

dzien-matki-norwegiaDzień Matki to jedno z najbardziej znanych międzynarodowych świąt, jednak tylko w Polsce obchodzone jest 26 maja. Już w starożytnej Grecji czczono boginie-Matki, opiekunki rodzin, strażniczki domów i symbole płodności.

Stopniowo wierzenia, a wraz z nimi rytuały do nich przynależne ulegały modyfikacjom. I tak w XVII wieku w Wielkiej Brytanii obchodzono Niedzielę u Matki- gdzie Matką nazywano zgromadzenie parafialne. Była to okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i zacieśnienia więzi pomiędzy jej członkami. W XIX wieku oficjalnie przemianowano to święto na Dzień Matki, by takim pozostał po dziś dzień.Obecnie w tym dniu wspominamy kobiety, które nas urodziły i wychowały. To doskonała okazja, by podziękować im za trud i bezwarunkową miłość. Najczęściej naszą wdzięczność wyrażamy obdarowując nasze mamy kwiatami i słodkimi upominkami. Dzieci natomiast własnoręcznie wykonują laurki, by z wypiekami na twarzach i obawą, czy prezent się spodoba, wręczyć je swoim najdroższym mamom.

A same mamy? Cieszą się, że ich pociechy o nich pamiętają, wzruszają się podczas wręczania dowodów pamięci i składania życzeń i dalej wypełniają niekończącą się pracę, jaką jest pełne miłości wychowywanie dzieci. Bez nich nie byłoby nas tutaj.

Dlatego z myślą o wszystkich mamach- tych spełnionych i tych przyszłych a także dla tych, którzy pragną poznać rzeczywistość z innej perspektywy- z perspektywy mamy, przygotowaliśmy specjalne zestawienie książek. Są wśród nich poradniki, pamiętniki i biografia. Zacznijmy jednak od poradników.

Bonnie Berk opracowała książkę zatytułowaną Aktywna mama. Publikacja zawiera program łatwych ćwiczeń, zasady prawidłowego odżywiania się i wskazówki, jak zmodyfikować swój styl życia, by ciąża przebiegła zdrowo, a okres połogu dostarczył wielu radości. Przyszłe mamy odnajdą tutaj również wskazówki, jak uniknąć lub złagodzić typowe dla kolejnych etapów ciąży dolegliwości. To wspaniała propozycja dla kobiet spodziewających się dziecka lub tych, które pragną świadomie przygotować się do macierzyństwa jeszcze przed poczęciem.

Cornelia Nitsch, autorka Doktor mamy doskonale wie, że każde dziecko, gdy coś mu dolega- biegnie po pomoc do mamy- najbardziej zaufanego lekarza pierwszego kontaktu. Każdą mamę jednak od czasu do czasu trapią wątpliwości, czy zastosowała odpowiednią terapię, czy z danym przypadkiem trzeba już zasięgnąć porady pediatry. Udzielanie doraźnej pomocy maluszkom nie jest łatwe. Dlatego właśnie powstała książka Doktor mama. Autorka odpowiada w niej na wiele nurtujących pytań, opisuje najczęstsze choroby dzieci i doradza, jak im zapobiegać i jakie domowe sposoby leczenia są najskuteczniejsze, gdy dziecku coś dolega.

Dla zagubionych, nie mających pewności co począć po porodzie ze swoim życiem mam, przygotowaliśmy poradnik Tracey Godridge Jak być wspaniałą pracującą mamą. W dzisiejszych czasach istnieje wielka presja, by jak najszybciej po porodzie wrócić do pracy. Jednak jak to zrobić, jak zorganizować opiekę nad maluszkiem i jak zadbać o dobre relacje z partnerem? Książka ta to przewodnik, który pomoże ograniczyć stres w związku, abyś mogła nawiązać z dzieckiem szczęśliwą i opartą na miłości więź. Podsunie strategie, które pozwolą cieszyć się zadowoleniem dziecka, wspaniałym życiem domowym i sukcesami w pracy.

Sylwia Chutnik- pisarka, aktywistka społeczna i kulturoznawca postanowiła podzielić się z innymi mamami własnymi doświadczeniami macierzyńskimi. Napisała książkę zatytułowaną Mama ma zawsze rację. Nie jest to jednak nudny i pełen narzekania pamiętnik. Autorka stworzyła cykl felietonów pełnych humoru i autoironii, w których opisuje zwyczajną codzienność polskiej matki, tak bardzo różniącą się od ideałów opisywanych w poradnikach. Odnaleźć tu można również obserwacje na temat wymagań stawianych współczesnej matce. To świetna propozycja dla młodych mam na poprawę humoru i wzmocnienie samooceny.

Dla mam, które chciałyby poznać jak wygląda wychowanie i opieka nad dzieckiem w innych, często egzotycznych krajach, proponujemy książkę Ofelii Grzelińskiej zatytułowaną Mama dookoła świata. Odnaleźć w niej można ciekawostki z takich krajów jak Norwegia, Litwa, Kuba, Chiny, Armenia, Indie, Japonia, Indonezja oraz Filipiny. Autorka w każdym z tych państw przeprowadziła rozbrajająco szczere, ale i poruszające rozmowy z tamtejszymi mamami. Opowiadały o wychowaniu, zwyczajach związanych z porodem i połogiem oraz opieką nad dziećmi małymi i tymi większymi. Wspominały również swoje dzieciństwo i wpływ tradycji na wychowanie dzieci we współczesnym świecie. Ta pozycja to pasjonująca opowieść, która pozwala poznać wszystkie opisywane kraje z zupełnie nowej, jakże ciekawej perspektywy.

A na sam koniec.mama troszkę inna niż wszystkie. Tove Jansson. Mama Muminków to fascynującą biografia malarki, która w pewnym momencie swojego życia zostałapisarką. Stworzyła idealny świat Mumunków, rodzinę białych stworków, które się kochają, wzajemnie wspierają i darzą szacunkiem. Ta bajkowa rodzina podbiła serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Boel Westin opisała w biografii Tove Jansson taką, jaka była, starając się skrupulatnie przedstawić wszystkie fakty z jej życia i motywy, jakimi kierowała się tworząc dzieło swojego życia. Warto zatem sięgnąć po tę publikację, by poznać bliżej tę fascynującą postać matki- autorki znanych i kochanych Muminków.

Z okazji Dnia Matki życzymy wszystkim mamom siły, optymizmu, wiary we własne siły, spełnienia zawodowego jak i rodzinnego, odnalezienia wewnętrznej równowagi oraz.SPEŁNIENIA WSZYSTKICH MARZEŃ!

Portal bookmania.com.pl


Autorem artykułu jest redcoon123
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Fot: sxc.hu

Zostaw komentarz