REKLAMA
mycallBezcenne gobeliny z XVIII w. wrócą do Polski

Bezcenne-gobeliny-z-XVIII-w-wróca-do-Polski

Zabytkowe gobeliny wrócą do Polski

Flora i Leda – bezcenne gobeliny z XVIII w. wrócą do Polski. W uroczystym przekazaniu eksponatów dyrekcji Zamku Królewskiego na Wawelu wziął udział minister Grzegorz Schetyna. Podczas wydarzenia zorganizowanego 8 stycznia w ambasadzie RP w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji wręczył również wysokie odznaczenie państwowe amerykańskiemu historykowi, wybitnemu badaczowi Europy środkowo-wschodniej, profesorowi Timothy’emu Snyderowi.

Jedwabne tapiserie zatytułowane Flora i Leda są darem Xaviera Pusłowskiego i wzbogacą kolekcję gobelinów ze Słonimia, znajdujących się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. Gobeliny ze Słonimia zostały wykonane w warsztacie założonym ok. 1782 r. przez hetmana wielkiego litewskiego Michała Kazimierza Ogińskiego. Głównym dziełem pracowni, prowadzonej przez tkacza z Saksonii Johana Karla Kletscha była seria 12 gobelinów z posągami bóstw antycznych, przewidziana jako ozdoba pawilonu w ogrodach kompleksu pałacowego Słonim. Gobelinowa dekoracja stanowiła część ogromnego projektu księcia hetmana, który stworzył w Słonimiu magnacką rezydencję – miniaturową kopię Wersalu.

Podczas uroczystości w ambasadzie RP w Waszyngtonie minister Schetyna wręczył Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP amerykańskiemu historykowi prof. Timothy’emu Snyderowi. Odznaczenie zostało nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w uznaniu szczególnych zasług w pracy naukowo-badawczej oraz popularyzowanie wiedzy o historii Polski. Profesor Snyder jest profesorem Uniwersytetu Yale, wybitnym specjalistą w zakresie historii Europy Środkowej i Wschodniej oraz nowożytnego nacjonalizmu. Napisał siedem książek w tym „Skrwawione ziemie. Europa pomiędzy Hitlerem i Stalinem” i szereg artykułów naukowych i publicystycznych. – Dziękuję za odznaczenie i cieszę się, że wśród polskich dyplomatów jest tylu historyków, łącznie z ministrem Schetyną, którzy podobnie jak ja zajmowali się badaniem dorobku Jerzego Giedroycia, legendarnego redaktora „Kultury” paryskiej – stwierdził prof. Snyder.

Podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji w sposób szczególny zwrócił się do miejscowej Polonii z podziękowaniem za pracę na rzecz stosunków polsko-amerykańskich i umacnianie dobrego imienia Polski w USA. – Oprócz podziękowań deklaruję także swoje wsparcie, życzliwość i obecność – zapewnił szef polskiej dyplomacji.

Źródło: materiały pochodzą ze strony : msz.gov.pl
fot: msz.gov.pl

Zostaw komentarz