Dlaczego Polacy tak bardzo lubią pożyczać

Dlaczego-Polacy-tak-bardzo-lubia-pozyczac

Dlaczego tak bardzo lubimy pożyczać

 

Brak oszczędności daje o sobie znać bardzo szybko, gdy pojawiają się nieprzewidziane wydatki. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na zaciągnięcie pożyczek gotówkowych, które można przeznaczyć na dowolny cel. Z takiej opcji korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kto jednak pożycza częściej i kto jest bardziej zadłużony?

Pożyczki gotówkowe, to zaledwie „kropla w morzu”, jeśli chodzi o zadłużenia. Polacy mają na swoim koncie wiele niezapłaconych rachunków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, niespłaconych rat za zakup sprzętu RTV/AGD. Najbardziej zadłużoną osobą w Polsce jest mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego. 60-letni mężczyzna ma na swoim koncie dług o wartości ponad 30 mln zł. W pierwszej dziesiątce dłużników uplasowały się tylko dwie kobiety (z długami o wartościach 7, 1 mln zł oraz 3, 6 mln zł). To oznacza, że to właśnie mężczyźni są bardziej zadłużeni.

Kim jest statystyczny dłużnik?

Biuro Informacji Gospodarczej, w oparciu o zgromadzone dane, przygotowało portret statystycznego dłużnika. Tadeusz Zalega (fikcyjna postać) to mężczyzna w wieku 30-39 lat – mieszkaniec Śląska lub Mazowsza. Na swoim koncie ma długi związane z nieopłaconymi alimentami, pożyczkami, rachunkami za prąd, gaz czy telefon.

Mężczyźni bardziej zadłużeni niż kobiety

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD), kobiety są mniej skłonne do zaciągania pożyczek – wolą oszczędzać, by móc dokonać zakupów za gotówkę. Tymczasem dla mężczyzn kredyty bankowe oraz pożyczki pozabankowe są rozwiązaniem naturalnym, z którego chętnie korzystają. Zgodnie ze statystykami KRD, zaledwie 37% kobiet posiada na swoim koncie zadłużenia. Natomiast zadłużonych mężczyzn jest prawie dwukrotnie więcej (63%).

Do podobnych wniosków można dojść, analizując dane zebrane przez BIG. W tym przypadku 36% kobiet oraz 64% mężczyzn zmaga się z zadłużeniami. W grupie tych osób 22% pań ma na swoim koncie długi związane z kredytami i pożyczkami. Zadłużonych z tego samego powodu mężczyzn jest znacznie więcej, bo 78%

Chwilówki to łatwy i szybki dostęp do gotówki, gdy brakuje oszczędności na konkretne wydatki. Bezproblemowy dostęp bywa jednak dla wielu osób pułapką, z której trudno się uwolnić. Zaciągane jedna po drugiej, mogą skutecznie nakręcać spiralę zadłużenia. Ich zaletą jest możliwość rozłożenia zobowiązania na kilkanaście comiesięcznych rat. Ponieważ nie trzeba spłacać całości zadłużenia po 30 dniach, znacznie łatwiej jest zdobyć pieniądze na ratę, nie obciążając przy tym nadmiernie domowego budżetu.

Źródło: materiały pochodzą ze strony publikuj.org
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz