REKLAMA
mycallLaureaci konkursu „Wybitny Polak w Norwegii 2014”

Laureci-konkursu-Wybitny-Polak-w-Norwegii-2014

Wybitny Polak w Norwegii 2014

W niedzielę 23 marca rozdano statuetki oraz dyplomy dla laureatów konkursu „Wybitny Polak w Norwegii 2014”. Gala Finałowa, której organizatorem było stowarzyszenie UCI – The Young, odbyła się w prestiżowej sali Oslo Konserthus.

Uroczystość otworzyli reprezentantka Ambasady RP w Oslo – Radca Małgorzata Mrozińska-Kruk, Poseł do Norweskiego Parlamentu z Partii Høyre – Stefan Heggelund oraz dyrektor konkursu „Teraz Polska” – Michał Lipiński.

W tym roku Komisja Ekspertów przyznała cztery nagrody oraz dwa wyróżnienia.

Kategoria Kultura – Agnes BanachLektor języka polskiego na Uniwersytecie w Oslo oraz znana i ceniona tłumaczka polskiej literatury. Uznanie dla jej działalności rozciąga się daleko poza środowisko literackie, a jej praca w znaczący sposób przyczynia się do popularyzacji polskiej kultury w Norwegii. W 2013 roku otrzymała „Kritikerprisen” – nagrodę krytyków za najlepsze tłumaczenie na język norweski„Dziennika” Witolda Gombrowicza „1953-1958”.

Kategoria Osobowość – Anja Øverdahl – Działaczka społeczna, artystka, pisarka. W latach 80-tych i 90-tych pomagała przybywającym do Norwegii polskim imigrantom. Swoje życie opisała w autobiografii „Hitler, Stalin i Mała Anja”. Państwowa norweska stacja telewizyjna NRK o jej historii życia nakręciła dwa dokumentalne filmy.

Kategoria Nauka – Józef Pacyna – Dyrektor Centrum Ekonomii Ekologicznej w Norweskim Instytucie Badań Powietrza (NILU) zajmującego się badaniami powietrza i metali ciężkich. Posiada niekwestionowany dorobek naukowy. Wydał ponad 350 publikacji naukowych, w tym napisał 80 artykułów w recenzowanych czasopismach oraz ponad 30 książek i rozdziałów książek. Może pochwalić się wieloma osiągnięciami, które znalazły oddźwięk na arenie międzynarodowej. W 2012 roku w Rzymie odebrał prestiżową nagrodę „Life Achievement Award” za całokształt działalności naukowej nt. wpływu metali ciężkich na stan środowiska i zdrowie ludzi. Pacyna jest założycielem i dyrektorem generalnym polskiego oddziału Norweskiego Instytutu Badań Powietrza – NILU Polska – którego celem jest promowanie i wdrażanie technologii skandynawskiej w zakresie inżynierii i ochrony środowiska w Polsce. 

Kategoria Młody Polak – Piotr Leciejewski – Bramkarz pierwszoligowego zespołu piłkarskiego Brann w Bergen. Jako piłkarz popularny i lubiany przez kibiców zbiera liczne nagrody i dowody uznania od ekspertów, kolegów i dziennikarzy. W 2012 i 2013 przez lokalny dziennik „Bergens Tidende” został wybrany najlepszym zawodnikiem. W 2013 norweski dziennik „Dagbladet wybrał go najlepszym bramkarzem. Uznanie dla jego wyników sportowych przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku Polaków w Norwegii.

Wyróżnienie w kategorii OsobowośćAntoni Czajkowski – Nauczyciel i założyciel Polskiej Szkoły w Stavanger. Przez lokalną społeczność uznany za autorytet i osobę odznaczającą się cechami godnymi naśladowania, w tym wysoką kulturą osobistą, bezinteresownością i zaangażowaniem społecznym.


Wyróżnienie w kategorii Młody Polak – Anna Stanieczek – Sportowiec, instruktor, medalistka i podwójna mistrzyni Norwegii w łucznictwie. Została doceniona za wybitne osiągnięcia sportowe (w tym zdobycie trofeum sportowego Kongepokal) pasję, energię i wytrwałość w działaniu, które mogą być przykładem dla innych.

Wydarzeniu towarzyszyły dwa koncerty, Katy Carr, brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia mieszkającej na stałe w LondynieorazThe Kuraybers, grupy utworzonej przez studentów Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo.


Zwycięzcy w Norwegii automatycznie przeszli do światowego finału konkursu „Wybitny Polak za Granicą”, którego wyniki zostaną rozstrzygnięte już 9-go czerwca podczas Wielkiej Galii Fundacji „Teraz Polska” w Warszawie.

Sponsorami gali byli PsbByggevarer AS, MyCall, Advokatfirma Garstecki A Soraz Peters Byggservice AS, Pfinas AS i Ats Anna Stankiewicz. Patronat medialny objęli MojaNorwegia.pl, nportal.no, Zero G Studio oraz Wlodek Koscielniak Photography.

Polecamy również:

Norwegowie i ich majowe lenistwo
„Wybitny Polak” – Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
– Fundacje w Norwegii
– Polacy zagranicą

Zostaw komentarz