Lekcje we Fredrikstad upamiętniające 75- rocznicę zbrodni katyńskiej

Lekcje-we-Fredrikstad-upamietniajace-75-rocznice-zbrodni-katynskiej

Lekcje we Fredrikstad upamiętniające 75- rocznicę zbrodni katyńskiej

 

11 kwietnia 2015 na zajęciach w Polskiej Szkole we Fredrikstad odbyły się lekcje upamiętniające 75- rocznicę zbrodni katyńskiej. Lekcje poświęcone pamięci ofiar Katynia odbyły się w 4 i 6 klasie. Ich celem było kształtowanie postaw patriotycznych, budzenie wrażliwości na święta narodowe oraz budowanie emocjonalnej więzi dzieci z Ojczyzną.

Uczniowie, poprzez wysłuchanie opowieści oraz pełnych zadumy wierszy i pieśni, starali się oddać hołd Pomordowanym, tak aby pamięć o naszych Bohaterach, była wciąż żywa.

Przypomnieliśmy także 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, którzy zginęli 10. kwietnia 2010 roku lecąc na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką.

Dodatkowo uczniowie 6 klasy mieli okazję obejrzeć fragment filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.

Na zakończenie tego wyjątkowego dnia zostało zaplanowane wyjście klas 3, 4 i 6 pod pomnik ofiar Katynia, gdzie uczniowie usłyszeli o celach ogólnopolskiej akcji „KATYŃ – ocalić od zapomnienia”, która polega na posadzeniu w parkach, na skwerach itp. 21 473 DĘBÓW PAMIĘCI. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

Dąb Pamięci we Fredrikstad został zasadzony dla uhonorowania kapitana Maksymiliana Zagierskiego oraz wszystkich Polaków straconych w 1940 roku w Katyniu.

Po wysłuchaniu krótkich opowieści nauczycieli o polskich bohaterach tamtego okresu oraz chwili zadumy delegacja uczniów zapaliła znicz przy Dębie Pamięci.

Źródło: Polska Społeczna Szkoła Sobotnia im. Janusza Korczaka – www.szkolapolska.com.pl
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz