Oświetlenie z czujnikiem ruchu – kiedy warto?

Aby móc swobodnie poruszać się po zmroku wokół domu, warto zainstalować zewnętrzne oświetlenie. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na oświetlenie z wbudowanym czujnikiem ruchu, który okazuje się być niezastąpiony w niektórych sytuacjach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup jednej z nowinek technologicznych, sprawdźmy, kiedy właściwie może się ona przydać.

Komfort i wygoda

Oświetlenie z czujnikiem ruchu ma jedną niezastąpioną zaletę – jeśli zbliżamy się do drzwi i nie chcemy męczyć się w całkowitych ciemnościach z szukaniem kluczy od domu, taka instalacja na pewno ułatwi nam zadanie. Gdy tylko pojawimy się w obszarze, który obejmuje swoim zasięgiem czujnik, światło natychmiast zaświeci się, oszczędzając nam konieczności szukania włącznika lub wspomnianych wyżej kluczy. To także dobre rozwiązanie, gdy wchodzimy do domu z bagażami lub z gośćmi – nie musimy wtedy zajmować się obsługą oświetlenia. Na ogół czujnik ruchu obsługuje dość mały obszar, co może nieco utrudniać zadanie, jednak tym samym mamy pewność, że oświetlenie nie będzie uruchamiane co chwilę, nawet wtedy, gdy ktoś przejdzie nieopodal naszych drzwi.

Bezpieczeństwo

Czujnik ruchu zamontowany w oświetleniu zewnętrznym może być także elementem skutecznie zwiększającym bezpieczeństwo domowników. Jeśli ktoś podejdzie blisko wejścia do naszego mieszkania, światło automatycznie zapali się, a potencjalny intruz nie będzie w stanie go zgasić. W ten sposób wiemy niemal natychmiast, kto stoi pod naszymi drzwiami i czy zapraszaliśmy tę osobę. To dobre rozwiązanie szczególnie ze względu na wzmożoną aktywność złodziei właśnie nocą; wystraszony kieszonkowiec nie będzie ryzykował i gdy zostanie dokładnie oświetlony, prawdopodobnie ucieknie z miejsca zdarzenia. Czujnik ruchu nie gwarantuje nam oczywiście całkowitego bezpieczeństwa – bardziej doświadczony włamywacz może wybrać np. okno, a nie drzwi. Niemniej sama istota działania sprzętu może uspokajać i sprawiać jednocześnie, że będziemy czuć się znacznie bezpieczniej.

Nie tylko na zewnątrz

Wbrew pozorom, instalacja świetlna z zamontowanym czujnikiem ruchu nie musi znajdować się wyłącznie na zewnątrz budynku; równie dobrze możemy ją zainstalować w środku mieszkania. Do czego może nam służyć? Jeśli chcemy zapewnić sobie naprawdę luksusowe rozwiązania, a nasz budżet na rachunek za prąd elektryczny jest wystarczająco duży, być może oświetlenie z czujnikiem ruchu podwieszone pod sufit lub zamontowane w inny sposób okaże się dobrym pomysłem. Kiedy zapadnie zmrok, a my będziemy przemieszczać się po mieszkaniu, wystarczy, że znajdziemy się w polu kontrolowanym przez czujnik – światło automatycznie zapali się, nawet gdy nie będziemy tego chcieli. To oznacza, że przed instalacją takiego oświetlenia we wnętrzu mieszkania należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Przemyślmy dokładnie, w których pomieszczeniach takie rozwiązanie jest pożądane, a w których wolimy sami decydować, kiedy światło zostanie zapalone. Zastanówmy się również nad tym, ile pieniędzy miesięcznie jesteśmy gotowi przeznaczyć na opłaty za prąd.

Oświetlenie z czujnikiem ruchu jest bardzo praktyczne – sprawdza się zarówno przed wejściem do domu i w ogrodzie, jak też wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Przed jego zakupem określmy dokładnie swoje potrzeby oraz możliwości finansowe.

Zostaw komentarz