Park Oliwski w Gdańsku – odnowa

jotun-park-oliwski

W październiku ruszyła renowacja frontowego ogrodzenia Parku Oliwskiego w Gdańsku, finansowana i przeprowadzana przez firmę Jotun Polska. To pierwszy projekt zainicjowanej przez firmę akcji „Chronimy przed czasem” –programu wsparcia odnowy zabytkowych obiektów w Polsce. Ambasada Norwegii jest honorowym patronem przedsięwzięcia.

Wybór pierwszego obiektu do renowacji w ramach akcji „Chronimy przed czasem” nie jest przypadkowy.

Wywodząca się z Norwegii grupa Jotun ma swoją polską siedzibę właśnie w Trójmieście i po raz kolejny angażuje się w działania związane z lokalną społecznością. Jotun to firma rodzinna, założona w 1920 roku, a od 1962 roku działająca na arenie międzynarodowej.

W Polsce jest obecna od ponad 20 lat.

Odnowione zostanie metalowe ogrodzenie Parku od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego. W ostatnich latach Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku przeprowadził gruntowną konserwację zabytkowego muru odgradzającego Park od tej samej strony, zabrakło jednak pieniędzy na renowację metalowej części ogrodzenia.

„Jej stan jest bardzo zły i niekorzystnie kontrastuje z wyremontowanym odcinkiem, tymczasem obie części ogrodzenia znajdują się w najbardziej eksponowanej części parku” – przyznaje Ewa Ogińska-Woźniak, kierownik Działu Utrzymania Zieleni z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który jest administratorem Parku Oliwskiego. „Dlatego z radością przyjęliśmy informację o decyzji Jotun Polska”.

Jotun to międzynarodowy producent farb, lakierów oraz powłok proszkowych. Firma słynie z dbałości o jakość malowanych i odnawianych obiektów. Firma włącza się także w projekty na całym świecie, związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. „Chronimy przed czasem” to jej pierwsza akcja w Polsce.

Jotun specjalizuje się w produktach do walki z korozją, dlatego wybór obiektu, który będzie poddany rewaloryzacji w ramach programu padł na metalowe ogrodzenie Parku Oliwskiego. „Szukaliśmy obiektu, który wymaga pilnej renowacji, jest wyjątkowo ważny dla lokalnej społeczności, a jego odnowienie wiąże się jednocześnie z naszą branżą – tym, na czym naprawdę się znamy. Ogrodzenie Parku Oliwskiego spełnia wszystkie te kryteria. Bardzo się cieszymy, że możemy pomóc miastu”, mówi Karolina Karwowska-Dworak, Dyrektor Generalna Jotun Polska.

Renowacja frontowego ogrodzenia Parku Oliwskiego w Gdańsku potrwa do końca br.

W ramach akcji „Chronimy przed czasem” przeprowadzony zostanie także Konkurs Fotografii Artystycznej, w którym materiałem do kompozycji fotograficznych będą obiekty znajdujące się w Parku Oliwskim. Organizatorami konkursu są Jotun Polska oraz Fundacja „Wspólnota Gdańska”, znana z wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych w Trójmieście.

 

Finałem konkursu będzie wystawa – najlepsze fotografie konkursowe będą prezentowane wiosną 2014 r. na frontowym ogrodzeniu Parku Oliwskiego. Podczas wernisażu wystawy zostanie przeprowadzona aukcja fotografii, a zebrane w ten sposób środki finansowe będą przekazane na rzecz Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Honorowymi patronami projektu są Prezydent Miasta Gdańska oraz Ambasada Norwegii.

Fot: amb-norwegia.pl
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)

Zostaw komentarz