Polacy coraz mniej oszczędzają

Polacy-coraz-mniej-oszczedzaja

NBP: Dochód, którym dysponują gospodarstwa domowe spadł w I kw. 2014 r. o 1,1 proc. rdr. Polacy też coraz mniej chętnie oszczędzają

 

Rosnące obciążenia pomniejszają dochód brutto pozostający do dyspozycji gospodarstw domowych, podał Narodowy Bank Polski.

W I kw. 2014 r. realne dochody będące do dyspozycji brutto sektora gospodarstw domowych spadły w ujęciu rocznym o 1,1 proc., wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Przyczyną są głównie czynniki sezonowe. Po uwzględnieniu sezonowości kategoria ta wzrosła o 1 proc. rdr oraz o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym.

Dochody wzrosły niemal we wszystkich kategoriach składowych, czyli zarówno z pracy najemnej, jak i ze świadczeń społecznych. Jednak kategorie pomniejszające dochody do dyspozycji były silniejszym elementem składowym, przede wszystkim podatki od dochodów i majątku oraz składki na ubezpieczenia społeczne.

Oszczędności gospodarstw domowych w I kwartale 2014 r., po uwzględnieniu przekazania środków z OFE do ZUS, spadły o 30 mld zł wobec wzrostu o 30,1 mld zł w poprzednim kwartale – napisano w komunikacie. Stopa oszczędzania, czyli relacja oszczędności brutto gospodarstw domowych do ich dochodów do dyspozycji wzrosła do 3,8 proc. z 2,2 proc. w poprzednim kwartale (dane po korekcie sezonowej). Zmiana taka była rezultatem wzrostu wyceny środków ulokowanych w OFE. Stopa oszczędności dobrowolnych natomiast zmalała i wyniosła w I kwartale 2014 r. 0,5 proc. wobec 0,9 proc. w poprzednim kwartale.

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor

Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz