Polacy skłaniają się do bardziej ryzykownych inwestycji

Polacy-sklaniaja-sie-do-bardziej-ryzykownych-inwestycji

Niskie oprocentowanie lokat skłania Polaków do bardziej ryzykownych inwestycji. BZ WBK chce przyciągnąć najbogatszych klientów, oferując im doradztwo inwestycyjne

Sektor bankowy obawia się, że z powodu niskich stóp procentowych klienci zaczną wycofywać pieniądze z lokat. BZ WBK liczy na to, że utrzyma tych najzamożniejszych, oferując im doradztwo inwestycyjne i fundusze zarabiające na akcjach i obligacjach. W ten sposób bank chce dać klientom możliwość oczekiwanego zarobku na poziomie minimum 5-6 proc.

Realne oprocentowanie bankowych lokat spadło dziś do poziomu nieco ponad 2 proc. rocznie. To nie daje klientom zysku, który skłaniałby ich do oszczędzania.

– Tak naprawdę sektor bankowy w świetle obniżek stóp procentowych musiał zmienić swoją strategię działania – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Marcin Pawłowski, odpowiedzialny w BZ WBK za obszar klienta zamożnego. – My w Banku Zachodnim WBK podjęliśmy decyzję o tym, by jak najwięcej innowacji skierować nie tylko w kierunku rozwiązań mobilnych, które zwiększają transakcyjność, lecz także po to, by zaspokoić potrzeby klientów z perspektywy ich pieniędzy czy depozytów.

Przy spadających stopach zyskuje gospodarka, bo łatwiej o kredyt na inwestycje czy konsumpcję, a to napędza zatrudnienie czy sprzedaż. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w marcu o 8,8 proc., porównując z sytuacją z przed roku. Tak szybkiego tempa wzrostu nie było od 38 miesięcy. To oznacza, że kondycja polskich firm jest bardzo dobra i może to spowodować, że ich akcje na giełdzie będą rosły. A wraz z nimi – zyski inwestorów.

– Nowością z perspektywy tego roku dostarczoną do klientów bardziej zamożnych jest doradztwo inwestycyjne, które chcemy, żeby było flagowym produktem dla klientów VIP oraz dla klientów, którzy poszukują tego rodzaju rozwiązań na rynku i szukają ponadprzeciętnych zysków na dłuższy okres niż standardowe depozyty – podkreśla Marcin Pawłowski. – Chcemy również, by nasze produkty strukturyzowane czy fundusze inwestycyjne oferowane w banku były tymi produktami, które dadzą klientom szansę na szerszą dywersyfikację swojego portfela.

Doradztwo inwestycyjne jest oferowane klientom Banku Zachodniego WBK od kilku miesięcy.

– Mamy nowe fundusze Platinum, zostały wdrożone na jesieni zeszłego roku. Mamy nowe rozwiązania, co miesiąc wdrażamy trzy emisje lokat strukturyzowanych dla klientów naszego banku. Liczymy tak naprawdę na coraz większą grupę klientów, którzy będą inwestowali pieniądze na rynku akcyjnym czy giełdowym z perspektywy nadchodzących miesięcy.

Swe usługi doradcze bank oferuje od początku roku i już skorzystało z nich ponad pięciuset najzamożniejszych klientów.

– Klienci oczekują stóp zwrotu na poziomie 5-6 punktów procentowych. Takich depozytów już na rynku nie ma. Historia i doświadczenie pokazują, że w okresach niskich stóp procentowych klienci są skłonni akceptować pewnego rodzaju ryzyko i szerzej wychodzić na rynek, szukając alternatywy dla inwestowania, czy to na rachunku maklerskim, czy w funduszach inwestycyjnych.

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor
Fot: inwestor.newseria.pl

Zostaw komentarz