REKLAMA
mycallPółtora miliarda złotych dla Polaków od NCBR

Poltora-miliarda-zlotych-dla-Polak-od-NCBR

Ponad półtora miliarda złotych dla przedsiębiorców od NCBR

 

Łącznie ponad półtora miliarda złotych mogą otrzymać przedsiębiorcy w ramach nowego konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To pierwszy konkurs realizowany przez tę instytucję w ramach PO Inteligentny Rozwój. Nabór wniosków rusza 4 maja.

„Budżet ogłoszonego konkursu to 1,6 mld złotych” – informuje w przesłanym komunikacie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Adresatami konkursu są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie badań przemysłowych lub prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, służącymi rozwojowi prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotem dofinansowanego projektu musi być jednak rozwiązanie, wpisujące się w tzw. „Krajową inteligentną specjalizację”, czyli zestaw specjalizacji określonych, jako priorytetowe w polityce naukowej i innowacyjnej do roku 2020.

Ważnym udogodnieniem dla starających się o dofinansowanie jest nowatorska formuła naboru wniosków. Przez większą część roku przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować, kiedy złożyć wniosek. Ich nabór będzie prowadzony od 4 maja do 31 grudnia 2015 r. Nowością będzie też „szybka ścieżka”, czyli skrócony do 60 dni – od momentu złożenia dokumentów – czas wydania decyzji o finansowaniu danego projektu.

„Szykując się do nowej unijnej perspektywy przeprowadziliśmy wiele konsultacji z naszymi beneficjentami i przedstawicielami przemysłu. Dlatego nowe konkursy, w szczególności tzw. szybka ścieżka, to nie tylko dobrze zaprojektowane instrumenty wsparcia prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach, ale przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowanie polskiego sektora wysokich technologii, który systematycznie zwiększa swoją innowacyjność” – mówi cytowany w komunikacie dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreśla, że w nowej unijnej perspektywie polscy przedsiębiorcy stoją przed historyczną szansą zwiększenia konkurencyjności swoich firm w oparciu o efekty prac badawczo – rozwojowych. „Na ten cel w samej +szybkiej ścieżce+ do 2022 roku przeznaczamy blisko 1,9 mld euro. Łącznie w I osi Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przedsiębiorcy mogą liczyć na ponad 3,8 mld euro. To największe w historii środki na wsparcie innowacyjności polskich firm” – podkreśla cytowana w komunikacie minister nauki.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz