Skąd Polacy mogą wziąć pieniądze na wyprawkę

Skad-Polacy-moga-wziac-pieniadze-na-wyprawke

Skąd wziąć pieniądze na wyprawkę?

 

Od 225 do 450 zł dofinansowania na zakup podręczników w ramach programu „Wyprawka szkolna” mogą uzyskać w tym roku rodzice z jednym dzieckiem, którzy dysponują kwotą nie większą niż 1722 zł netto miesięcznie. W sumie do rozdania w ramach programu jest ok. 51 mln zł. To nie jedyna forma pomocy – są jeszcze zasiłki i stypendia socjalne lub motywacyjne. Bankier.pl sprawdza kto i w jakiej wysokości może je uzyskać.

Pomoc ze środków państwa kierowana jest głównie do rodzin najuboższych. W ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna” dofinansowanie do zakupu podręczników mogą uzyskać rodziny, w których dochód przypadający na jednego członka nie przekracza 574 zł. W przypadku trzyosobowej rodziny będzie to łącznie 1722 zł netto miesięcznie. Zakupem podręczników w tym roku nie muszą martwić się rodzice uczniów klas pierwszych, drugich i czwartych szkoły podstawowej oraz pierwszych gimnazjów. Im, w ramach reformy podręcznikowej, książki zapewni szkoła.

Rodziny w trudnej sytuacji mogą ubiegać się także o stypendia szkolne. Tu kryterium dochodowe jest jeszcze niższe. Pomoc w tej formie mogą otrzymać rodziny, w których na jednego członka przypada nie więcej niż 456 zł netto miesięcznie. O formie wypłaty, wysokości, sposobie ubiegania się o to stypendium dla uczniów zamieszkujących dany teren decyduje rada gminy. Dla wybitnych i utalentowanych uczniów dostępne są także stypendia motywacyjne. Mogą być przyznawane zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Warto zorientować się, jakie fundacje lub stowarzyszenia prowadzą taką działalność w naszym regionie.

– Rodzice, którzy nie mogą liczyć na pomoc państwa ani stypendia dla wybitnych uczniów, muszą w zakupie wyprawki liczyć na siebie i własne oszczędności. W ostateczności, domowy budżet można w tym czasie wesprzeć pieniędzmi pożyczonymi od banku. Tu o dofinansowaniu jednak nie ma mowy, są natomiast koszty – odsetki i opłaty. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być dobrze przemyślany. Z ostatniego rankingu kredytów gotówkowych Bankier.pl wynika bowiem, że różnice w kosztach niewielkiej pożyczki na krótki okres mogą sięgać nawet kilkuset złotych – komentuje Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, analityk Bankier.pl.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz