Wzrost mobilności Polaków

Wzrost-mobilnosci-Polakow

Wzrost mobilności Polaków spowodowany rozwojem technologicznym oraz zmianami zachodzącymi w społeczeństwie sprawia, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, gdzie najlepiej się żyje?

 

Zwykle odpowiedzi prowadzą nas do dalekich krajów.

Nie każdy Polak chce żyć na obczyźnie, ale trudno oszacować, który region jest najbardziej przyjazny w sensie ekonomicznym dla przeciętnego Polaka. Właśnie do tych celów porównawczych zespół Działu Analiz Bankier.pl przygotował prosty ranking województw oraz raport: Co się zmieniło w samorządach od 2010 roku?

– Różnice w rozwoju i potencjale gospodarczym polskich regionów w niektórych przypadkach są tak wielkie, że – przekraczając granice danego województwa – można odnieść wrażenie, że wjechało się na teren innego państwa. Polska to nie tylko bogate okolice Warszawy, czy Wrocławia. To również prowincja ze stolicami województw, których populacja czasem ledwo przekracza 100 tys. mieszkańców, a średnia pensja stanowi niecałe 80% przeciętnej krajowej. Ocena sukcesu gospodarczego państwa nie może opierać się jedynie na widocznych osiągnięciach najbogatszych, ale powinna być również oceniana przez pryzmat „najsłabszego ogniwa”, a niestety skupia ono 2/3 ludności kraju – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Mazowsze, Śląsk i Wielkopolska – trzy najbardziej przyjazne mieszkańcom województwa

Na pierwszym miejscu znalazło się woj. mazowieckie. Chociaż są tutaj bardzo drogie mieszkania, to mimo wszystko rekompensują je stosunkowo wysokie zarobki. Na drugim miejscu znalazło się województwo Śląskie, które cechuje wysoka przeciętna pensja i w miarę niskie ceny transakcyjne (w porównaniu do większych metropolii) metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym. Miejsce na podium zajęło jeszcze woj. wielkopolskie, gdzie mamy bardzo niską stopę bezrobocia. Dużym zaskoczeniem jest 4. pozycja woj. lubuskiego. Tutaj decydujące znaczenie miały bardzo tanie mieszkania, nawet jak na poziom stosunkowo niskiego przeciętnego wynagrodzenia.

Raport Bankier.pl „Regiony 2014: co się zmieniło w samorządach od 2010 roku?” to opracowanie najistotniejszych danych gospodarczych dotyczących wszystkich województw. Zwykły pracujący Kowalski zwykle nie ma czasu, sił i energii, by przeanalizować ponad 1000 stron raportów GUS-u, Banku Światowego czy OECD, które zwykle zawierają kilkanaście tysięcy danych. Dlatego stworzyliśmy możliwie najprostszą syntezę zrozumiałą dla przeciętnego Polaka, który na co dzień nie jest zainteresowany ekonomią, a gdy przychodzi czas wyborów, chciałby wiedzieć, co tak naprawdę się zmieniło.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz