Cafe Nauka UJ: czy choroba jest (wciąż) rzeczą wstydliwą?
„Choroba – sprawa jednostki czy społeczeństwa?” – to temat kolejnego spotkania w Krakowie z popularnego cyklu „Cafe Nauka”. O tym, jak postrzega się ludzi chorych i jak przeciwstawiać się stereotypom osób z chorobami rozmawiać będą 21 kwietnia: etyk, filozof kultury i socjolog.
Mimo zadziwiającego postępu medycyny choroba nie przestaje być fundamentalnym doświadczeniem życia jednostek i społeczeństw. Czy nadal choroby wywołują wstyd, są sprawą kłopotliwą, obciążoną społecznym odium? A jeśli tak, jak sobie z tym radzić? Jak wzorce kulturowe wpływają na postrzeganie ludzi chorych, a także samej choroby?
Oto niektóre kwestie, które poruszą naukowcy – uczestnicy debaty organizowanej przez Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem „Rewersy kultury”.
Gośćmi Cafe Nauka będą tym razem: prof. Janina Filek, etyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współtwórczyni krakowskich Dni Integracji, Pełnomocniczka Rektora UEK ds. Osób Niepełnosprawnych oraz dr hab. Hubert Kaszyński, socjolog z UJ, zaangażowany w terapię społeczną na rzecz osób chorujących psychicznie, założyciel Instytutu Terapii i Edukacji Społecznej. Spotkanie poprowadzą dr hab. Joanna Hańderek, filozof z UJ oraz Małgorzata Skowrońska z Gazety Wyborczej.
„Przez setki lat choroby uważano za wstydliwe, nie chciano o nich wiedzieć i mówić. Choroby psychiczne, nowotworowe czy AIDS były (a może i są nadal?) utożsamiane z symptomami złego życia, postrzeganiem samego chorego jako niemoralnego lub objawami niskiego statusu społecznego” – zauważają organizatorzy wydarzenia.
Dyskutanci zastanowią się, na ile we współczesnej kulturze traktuje się nadal choroby jako „kary za grzechy czy złe życie”, a w jakim stopniu są one przedmiotem „banalizacji” czy też pozytywnego wartościowania.
Nadchodzące spotkanie Cafe Nauka odbędzie się – jak zwykle – w kawiarni „Pauza in Garden” w podziemiach Małopolskiego Ogrodu Sztuki.
Najbliższa debata rozpocznie cykl seminariów i warsztatów poświęconych chorobie, którą organizują filozofowie skupieni wokół Stowarzyszenia „Rewersy kultury”. Jej zwieńczeniem będzie planowana na listopad 2015 roku konferencja na UJ.
Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com