DemosEuropa – debata ekspercka

Transatlantyckie relacje ważne dla polskich przedsiębiorstw

Liberalizacja handlu i inwestycje w obszarze transatlantyckim były głównymi tematami debaty eksperckiej demosEuropa, w której uczestniczyła wiceminister Katarzyna Kacperczyk 17 lipca w Warszawie.

Spotkanie ekspertów, zorganizowane przez demosEuropa-Centrum Strategii Europejskiej, dotyczyło negocjowanego obecnie przez UE i USA Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP).

– Ograniczenie i uproszczenie regulacji, otwarcie rynku zamówień publicznych i zsynchronizowanie rozwiązań w handlu w obszarze transatlantyckim doprowadzi do utworzenia nowych miejsc pracy i będzie miało pozytywny wpływ na nas wszystkich – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji. – Porozumienie zbliży sygnatariuszy do siebie również w wymiarze politycznym – dodała.

Wiceminister Kacperczyk podkreśliła, że dla Polski w relacjach transatlantyckich szczególnie ważna jest polityka energetyczna. – Obecnie trwające negocjacje dotyczą istotnych kwestii dla polskich przedsiębiorstw i przemysłu – dodała.

Wiceminister wyjaśniła, że TTIP nie powinien być traktowany jako przeciwwaga dla negocjowanego przez USA Partnerstwa Transpacyficznego, a samo porozumienie może mieć jedynie ograniczony wpływ na procesy globalizacyjne i rosnące znaczenie Chin w gospodarce światowej.

W wąskim spotkaniu ekspertów uczestniczyli przedstawiciele administracji, środowisk biznesowych a także m.in. Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz