Dźwięki Północy – festiwal

Dzwieki-Polnocy-festiwalDźwięki Północy – zapraszamy do Gdańska

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza 16-20.07 do Gdańska na 32. Festiwal „Dźwięki Północy”. W programie m. in. porywające koncerty norweskich artystów folkowych, nauka gry melodii norweskich oraz warsztaty norweskich tańców tradycyjnych. Dodatkowo Potańcówka Trójwiejska oraz Noc Tańca – całonocna zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności.

Festiwal „Dźwięki Północy” jest prestiżowym projektem Nadbałtyckiego
Centrum Kultury – wydarzeniem, mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na folkowej mapie Polski.

Norwescy uczestnicy festiwalu:

Vegar Vårdal

Vegar Vårdal to muzyk folkowy i tancerz pochodzący z miejscowości Vågå w dolinie Gudbrandsdal. Zajmuje się grą na skrzypcach norweskich (hardingfiddle) oraz skrzypcach klasycznych, jak również tańcem folkowym. W ub. roku zdobył 1. miejsce w krajowym konkursie tańca folklorystycznego, a jako skrzypek uznawany jest za jednego z najwyższej klasy muzyków folkowych w Norwegii.

www.kultivator.no

www.youtube.com/vevardal

Gjermund Larsen trio (Norwegia)

Gjermund Larsen jest jednym z najbardziej cenionych wykonawców i kompozytorów na współczesnej scenie norweskiej muzyki tradycyjnej. Laureat wielu nagród, m.in. w 2002 r. był najmłodszym skrzypkiem, jaki kiedykolwiek wygrał Mistrzostwa Norwegii w muzyce tradycyjnej, a w 2011 roku został nominowany razem z Trondheim Soloists do nagrody Grammy w kategorii „zespół kameralny”.

Razem z kontrabasistą Sondre Meisfjordem i pianistą/organistą Andreasem Utnem prezentują szeroki wachlarz gatunków – od klasyki i muzyki współczesnej przez jazz i pop po tradycyjną muzykę ludową.

WARSZTATY NORWESKICH TAŃCÓW TRADYCYJNYCH

Poprowadzą je Vegar Vårdal i Marianne Dahl. Marianne nauczy uczestników kilku najstarszych, tańczonych w parach, tańców z Norwegii, w tym słynnego energetyzującego Springara oraz spokojnego i hipnotyzującego Rulla. Norwegia posiada nieprzerwaną tradycję tańców w parach, którą poszczycić się może niewiele państw w Europie. Poza dwoma wspomnianymi powyżej tańcami, Marianne pokaże, lub jeśli czas pozwoli nauczy, kilku innych tańców, które dadzą uczestnikom pojęcie o skomplikowanej norweskiej tradycji.

WARSZTATOM TOWARZYSZYĆ BĘDĄ DWIE IMPREZY TANECZNE

NOC TAŃCA

Finałem warsztatów będzie Noc Tańca – zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Impreza będzie wyjątkową okazją, aby doświadczyć bogactwa muzyki tradycyjnej Polski i Norwegii.

Do tańca grać będą uczestnicy warsztatów wraz z Vegarem Vårdalem oraz kapelą Tęgie Chłopy.. Tańce polskie animować będzie Marta Domachowska, zaś tańce norweskie Marianne Dahl.

W programie również słynne norwesko-szwedzko-szetlandzkie trio The Nordic Fiddlers.

Więcej informacji: http://dzwiekipolnocy.pl/

Zostaw komentarz