Wystawa „Freedom Express” w Warszawie
Na warszawskim Skwerze Hoovera, do 15 grudnia, można zobaczyć podróżującą, plenerową wystawę „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”. Ekspozycja to część kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”. W Warszawie wystawę otworzy Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Ekspozycja przygotowana przez historyków Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność pokazuje proces wyzwalania Europy Środkowo-Wschodniej spod dyktatury komunistycznej.
– Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy profesor Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Wystawa prezentuje też różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono temu co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach poprzedzających upadek komunizmu w Europie. Ekspozycja pokazuje również różne oblicza wolności w tym wolność słowa i wypowiedzi, wolność religii i wyznania czy wolność gospodarczą.
– Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią. Wszystkie zdjęcia archiwalne oraz teksty historyczne zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – podkreśla Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.
Wcześniej wystawę „Drogi do przełomu” można było zobaczyć w Berlinie i Brukseli . Z ekspozycją można się też zapoznać w Internecie: 1989.enrs.eu
Wydarzenie jest elementem kampanii „Freedom Express”, zainicjowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, realizowanej we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji.
Oprócz wystawy, kampania objęła podróż studyjną młodych artystów, dziennikarzy i historyków, którzy przemierzyli drogę od Gdańska, przez Warszawę, Budapeszt i Sopron, Timiszoarę, Bratysławę, Pragę, aż po Berlin. Program spotkań, warsztatów i działań artystycznych realizowanych podczas podróży powstał dzięki współpracy kilkunastu instytucji zajmujących się historią XX wieku.
Źródło: materiały pochodzą ze strony : msz.gov.pl
fot: freeimages.com