Prezydent RP Bronisław Komorowski powołał Grzegorza Schetynę na stanowisko ministra spraw zagranicznych z dniem 22 września. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim podczas której Prezydent RP powołał nowego Prezesa Rady Ministrów oraz członków Rady Ministrów.
Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim w siedzibie MSZ nastąpiło oficjalne przekazanie urzędu i pieczęci Ministra Sprawa Zagranicznych nowomianowanemu ministrowi Grzegorzowi Schetynie.
„Dziś Polska jest coraz wyżej notowana w świecie, a sukcesami ostatnich lat są m.in.: budżet europejski, ostatnie decyzje NATO, wybór Donald Tuska na szefa Rady Europejskiej, Partnerstwo Wschodnie i podpisanie umów stowarzyszeniowych z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Dziękuję wszystkim, z którymi wspólnie stawialiśmy czoła wyzwaniom i pracowaliśmy na te sukcesy – podkreślił minister Radosław Sikorski.
Przekazując urząd ministrowi Grzegorzowi Schetynie zaznaczył: „Panie Ministrze, zostawiam Panu ministerstwo, które jest najnowocześniejszym urzędem w Polsce, jednym z najnowocześniejszych w Europie. Trafia Pan w objęcia ekipy patriotycznych, sprawnych, ambitnych profesjonalistów, działających wedle wyłonionego w drodze konkursu motta: Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć.”
„Panie Ministrze, zbudował Pan wielki projekt – nowoczesne Ministerstwo Spraw Zagranicznych kraju z ambicjami, który potrafi walczyć i zwyciężać. Panie Ministrze, Radku, to była dobra praca. Życzę Ci, żebyś od środy znalazł się w trochę innym, ale równie ciekawym świecie, żebyś mógł równie intensywnie i dobrze pracować dla Polski i żebyś mógł być z tego dumny. I żeby ktoś kiedyś po nas, czytając nazwiska wielkich ministrów spraw zagranicznych napisał po przecinku „Radosław Sikorski” – powiedział minister Grzegorz Schetyna, honorując w imieniu Służby Zagranicznej ministra Radosława Sikorskiego pamiątkową szpadą dyplomatyczną.
Dyrektor Służby Zagranicznej Mirosław Gajewski podziękował ministrowi Radosławowi Sikorskiemu w imieniu pracowników za siedem wspólnych lat i zapewnił, że zespół MSZ jest gotów do pełnej współpracy z nowym ministrem w realizacji zamierzonych przez niego celów.
Marcin Wojciechowski
Rzecznik Prasowy MSZ
Przemówienie pożegnalne Ministra R. Sikorskiego, Warszawa, 22.09.2014 r.
Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Zagranicznych RP
Grzegorz Schetyna od 2011 był przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP. w latach 2010-2011 pełnił obowiązki marszałka Sejmu RP a wcześniej wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Był m.in. inicjatorem Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, jak również odpowiadał za realizację ostatniego etapu wejścia Polski do strefy Schengen. Zarządzając wprowadzenie w Polsce nowoczesnego systemu paszportów biometrycznych, umożliwił ruch bezwizowy między Polską i Kanadą. Podjął prace nad dokończeniem reformy administracji publicznej, tworzeniem centralnej platformy informatycznej służb publicznych, wdrażał program modernizacji służb mundurowych.
Grzegorz Schetyna sprawował w latach 2009-2010 funkcję przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W roku 2001 współtworzył Platformę Obywatelską. Dwukrotnie, w 2006 i 2010 został wybrany na przewodniczącego PO w województwie dolnośląskim, od roku 2010 jest też I wiceprzewodniczącym partii.
Poseł III, IV, V, i VI Kadencji Sejmu RP, od lipca 2010 r. do listopada 2011 pełnił funkcję marszałka Sejmu, do 6 sierpnia 2010 r. wykonywał, do czasu zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego, obowiązki Prezydenta RP.
Grzegorz Schetyna w latach 1994-1997 działał w klubie Śląsk Wrocław. Wcześniej, w roku 1990 pełni funkcję dyrektora Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, następnie wicewojewody wrocławskiego.
Od 1986 do 1989 Grzegorz Schetyna był przewodniczącym NZS Uniwersytetu Wrocławskiego, w 1988 roku został też przewodniczącym Międzyuczelnianego Komitetu Strajkowego NZS. Był też współzałożycielem podziemnego wydawnictwa Univeristas. W stanie wojennym był aktywnym działaczem Solidarności Walczącej.
Grzegorz Schetyna ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
Fot: msz.gov.pl