Norwedzy w Międzynarodowej Szkole Letniej

Norwedzy-w-Miedzynarodowej-Szkole-Letniej

Międzynarodowa Szkoła Letnia

 

W Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym przez dwa dni (8-10 lipca) działała wyjątkowa szkoła. Międzynarodowa Szkoła Letnia „Molekularna identyfikacja i detekcja obcych inwazyjnych gatunków w ekosystemach leśnych” gościła naukowców i ekspertów m.in. z entomologii, fitopatologii czy genetyki molekularnej.

Konferencja została zorganizowana w ramach akcji COST FP1002 PERMIT „Ocena ryzyka przenoszenia szkodników przez międzynarodowy transport drewna”, pod kierownictwem prof. Hugh Evansa z Forest Research (Wielka Brytania) i dr. hab. Janusza Czerepko, dyrektora IBL.

Uczestnikami spotkania byli naukowcy i eksperci z entomologii, fitopatologii, genetyki molekularnej i ekologii, oraz studenci zainteresowani pogłębieniem wiedzy w zakresie detekcji, poznaniu dróg inwazji oraz prewencji chorób spowodowanych przez szkodniki owadzie i patogeny grzybowe.

W spotkaniu wzięło udział 29 uczestników, np. z Serbii, Chorwacji, Hiszpanii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Włoch, Słowacji, Ukrainy, Turcji, Niemiec i Polski.

Prelegenci z europejskich wiodących jednostek naukowych zapoznali uczestników z narzędziami diagnostyki molekularnej takimi, jak: qPCR i sekwencjonowanie nowej generacji (NGS), stosowanych do wykrywania patogenów i szkodników w szkółkach i drzewostanach.

Podczas zajęć, przedstawiono aktualną ocenę zagrożenia oraz nowoczesne metody wykrywania i identyfikacji obcych patogenów i owadów, przenoszonych w trakcie międzynarodowego handlu materiałem szkółkarskim. Uczestnicy zapoznali się z symptomami wywołanymi przez różne gatunki Phytophthora i Chalarana siewkach gatunków drzew leśnych hodowanych eksperymentalnie w szklarni, oraz z najnowszą metodą detekcji patogenów i owadów za pomocą sekwencjonowania NGS.

Omawiana tematyka wpisała się w aktualne problemy ochrony ekosystemów leśnych przed inwazyjnymi szkodnikami i patogenami roślin przenoszonymi wraz z międzynarodowym transportem między wieloma krajami w Europie.
Aby skutecznie wykryć obecność i zapobiec rozprzestrzenianiu inwazyjnych organizmów, przeprowadzana jest diagnostyka oparta na identyfikacji morfologicznej i analizie molekularnej (opartej na sekwencjach DNA).

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony – Lasy Państwowe (lasy.gov.pl)
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz