W przypadku podejmowania pracy w Norwegii należy pamiętać o obowiązku rozliczenia podatkowego. W Norwegii można rozliczyć się jako PENDLER – czyli osoba posiadająca dwa gospodarstwa domowe. Aby móc to zrobić, należy spełnić następujące warunki: 1.Osoby posiadające rodzinę: W jednym gospodarstwie domowym w Polsce zameldowana jest wraz ze swoim współmałżonkiem oraz dziećmi (jeżeli posiada) poniżej 18…
Kategoria: Rynek pracy

Norweskie zeznanie podatkowe – Selvangivelse (VIDEO)
Obowiązek składania zeznania podatkowego dotyczy każdej osoby, która pracuje na terenie Norwegii. Musi ono zostać złożone w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku obrachunkowym, w Urzędzie Podatkowym, który ujęty jest w zeznaniu podatkowym. Na przełomie marca i kwietnia zeznanie otrzymuje się zeznanie podatkowe, w innym przypadku należy zgłosić się do Urzędu podatkowego. W…

Komu należy się druga klasa podatkowa w Norwegii? (VIDEO)
Aby mieć możliwość ubiegania się o drugą klasę podatkową tj. skatteklasse 2, należy spełnić przynajmniej jeden z następujących warunków: – W sytuacji, gdy współmałżonek zarobił w 2011 roku kwotę niższą niż 35 000 koron norweskich ( ok. 18 468 zł) – W sytuacji, kiedy dana osoba samotnie wychowuje dziecko do 18 roku życia. W przypadku decyzji o…

Dlaczego Polacy wysyłają CV zawierające nieprawdziwe informacje
W CV Polaków roi się od kłamstw Konkurencja na rynku pracy jest niemała. Jak znaleźć zatrudnienie w wymarzonej firmie? Niestety wielu kandydatów idzie po linii najmniejszego oporu i aby zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji, wysyła CV zawierające nieprawdziwe informacje. Pracodawcy powinni być czujni: zatrudnienie takich osób zwykle oznacza straty finansowe. Jak wynika z badania „Kłamstwa…

35 procent pracujących Polaków aktywnie szuka nowej pracy
Co trzeci Polak myśli o zmianie pracy 35% pracujących Polaków aktywnie szuka lub rozważa zmianę miejsca pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl. W grupie tej znajdują się głównie osoby w wieku 30-39 lat, posiadające wykształcenie wyższe i staż pracy powyżej 3 lat. Głównym motywatorem ich decyzji jest chęć otrzymania wyższego wynagrodzenia. – Osoby,…
Jednolity rynek cyfrowy to tysiące miejsc pracy
Wprowadzenie Jednolitego Rynku Cyfrowego przełoży się na tysiące miejsc pracy i korzyści dla firm w UE Zaledwie 3 procent polskich firm jest gotowe na wprowadzenie Jednolitego Rynku Cyfrowego – wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Ricoh. W skali UE przygotowane na ten krok jest zaledwie 8 proc. przedsiębiorstw. Tymczasem dzięki wejściu w życie inicjatywy…
Dobór pracy a osobowość Polaków
Dobierz pracę do swojej osobowości Flegmatyczny sprzedawca, niecierpliwy nauczyciel lub energiczny oraz kreatywny księgowy – to osoby, które nie dopasowały zawodu do własnego charakteru i teraz w pracy męczą siebie, a także innych. Aby wykonywane zajęcie dawało satysfakcję, przy jego wyborze warto wziąć pod uwagę wiele czynników. „Każdy z nas rodzi się z pulą…
Spotkania informacyjne dla migrantów pracujących lub studiujących w Polsce
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkania informacyjne dla migrantów pracujących lub studiujących w Polsce! Zagraniczni studenci Zdecydowana większość migrantów w Polsce to migranci ekonomiczni, jednak systematycznie przybywa także zagranicznych studentów, a działania w kierunku umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego stały się jednym z priorytetów dla wielu polskich uczelni. Jak pokazują dane GUS, obecnie w Polsce studiuje ponad…
Czy blokowanie stron internetowych Polakom w pracy ma sens
Czy blokowanie stron internetowych pracownikom ma sens? Korzystanie z portali społecznościowych przez pracowników w godzinach pracy jest coraz częstszym zjawiskiem. W związku z tym pracodawcy bardzo często decydują się na blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych nie tylko po to, aby zwiększyć ich produktywność, lecz również po to, aby zapobiec wyciekom informacji z firmy….
Praca dla informatyków
Na polskim rynku informatycznym brakuje pracowników. To hamuje rozwój firm z branży W polskich firmach informatycznych brakuje dziś ok. 50 tys. wykwalifikowanych pracowników. Liczba absolwentów specjalistycznych kierunków spada, a firmy IT prężnie się rozwijają i wciąż na rynek wchodzą nowe. Braki kadrowe hamują rozwój przedsiębiorstw. Dodatkowym problemem jest rosnąca konkurencja ze strony firm zagranicznych….
Wielozadaniowość w pracy zabija produktywność
Żyjemy szybko, mamy dużo obowiązków i w jak najkrótszym czasie chcemy zrobić jak najwięcej Często zabieramy się za kilka rzeczy na raz, tłumacząc to sobie naszą podzielnością uwagi. Czy rzeczywiście taki sposób pracy sprawi, że będziemy bardziej produktywni? -Wielozadaniowość nam z jednej strony służy, ale często nam również przeszkadza, szczególnie, że nasz umysł musi…
Praca w sprzedaży i obsłudze klienta
Najwięcej ofert pracy w sprzedaży i obsłudze klienta. Kandydaci poszukują jednak czegoś innego W II kwartale najczęściej szukano do pracy w obszarach sprzedaży i obsługi klienta, IT oraz finansów i bankowości. Jednocześnie najczęściej poszukiwanymi ofertami przez kandydatów były stanowiska specjalisty ds. administracyjnych, sprzedawców i kierowców. W II kwartale był wysyp ofert dla pracowników fizycznych,…
Czy Polacy korzystają z praktyk i stażów
Praktyki i staże szansą dla młodych. Pozytywnie ocenia je ponad 70 proc. studentów Letnie miesiące to najlepszy czas na praktyki i staże, które pozwolą zadbać o swoją karierę i zdobyć nowe umiejętności, zwłaszcza że 70 proc. studentów ocenia, że uczelnie nie przygotowują ich wystarczająco dobrze do poszukiwania pracy. W Polsce praktyki związane z kierunkiem…
Czy roboty w pracy zastąpią Polaków
Czy roboty zastąpią w przyszłości pracę ludzkich rąk Autorem artykułu jest Triple PR Globalna ankieta Monster.com o automatyzacji stanowisk pracy Wyniki międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez Monster.com pokazują, że większość zatrudnionych nie obawia się widma zastąpienia przez inteligentne maszyny. Jak pokazują jednak badania Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2014 przyszłość rysuje się niepewnie. W ciągu 10 do 20…
Uniwheels zamierza zatrudnić Polaków
Ponad 250 osób znajdzie pracę przy produkcji felg samochodowych. Uniwheels chce pozyskać środki na rozbudowę fabryki od inwestorów z GPW Ponad 250 osób zamierza zatrudnić w nowej fabryce w Polsce spółka Uniwheels, europejski potentat w produkcji felg samochodowych. Zasadniczą część pieniędzy na tę inwestycję firma zamierza pozyskać na warszawskiej giełdzie. 17 kwietnia rozpoczynają się…
Kolejne zmiany w urzędach pracy w Polsce
Reforma urzędów pracy przynosi efekty. Potrzebne będą jednak kolejne zmiany Urzędy pracy w ciągu kilku miesięcy poradziły sobie z wdrożeniem większości rozwiązań, które zostały przygotowane w ubiegłorocznej nowelizacji ustawy. Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku pracy spowodują, że za 3-4 lata potrzebna będzie kolejna reforma. Jak jednak ocenia resort pracy, niezmienne pozostaną dwa elementy: współpraca…
Praca dla programistów
Praca dla młodych programistów Rossmann ma atrakcyjną propozycję dla studentów i absolwentów kierunków informatycznych oraz profesjonalistów zajmujących się programowaniem, a chcących się rozwijać w dużym zespole, przy nowatorskich projektach. Nowoczesny sklep internetowy, wielki portal, serwis korporacyjny, dziesiątki różnorodnych aplikacji czy informatyczna sieć oplatająca ponad tysiąc sklepów w całym kraju. To tylko niektóre projekty realizowane…
Poszukiwanie pracy w Norwegii
Poszukiwanie pracy Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo przedstawia podstawowy wykaz poradników i informacji urzędów Norwegii dla osób poszukujących zatrudnienia na norweskim rynku pracy. Dzięki poniższemu opracowaniu będziecie Państwo mogli znaleźć m.in. informacje o: przygotowaniach do wyjazdu, ubezpieczeniu, stronach zawierających oferty pracy, świadczeniach socjalnych, pozwoleniu na pracę, prawach i obowiązkach pracownika i pracodawcy, a…
Mobbing i molestowanie w miejscu pracy
Tylko niewielki procent podwładnych mówi o problemie mobbingu i molestowania w miejscu pracy. Paraliżuje ich wstyd, bezsilność i strach przed zwolnieniem Mobbing przejawia się w poniżaniu pracowników, manipulowaniu ich uczuciami, przerzucaniu na nich winy za słabe wyniki i zastraszaniu. Ocenę skali zjawiska utrudnia fakt, że większość ofiar boi się o tym głośno mówić. Z…
Przybyło ludzi bez pracy na początku roku
W styczniu przybyło ludzi bez pracy. W 2015 r. możliwy jednak spadek stopy bezrobocia poniżej 10 proc. Mimo że bezrobocie w styczniu prawdopodobnie wzrosło, będzie to najwyższy odczyt w ciągu całego roku – uważa główna ekonomistka Raiffeisen Polbank. Początek roku zwykle przynosi spadek zatrudnienia, jednak w kolejnych miesiącach można oczekiwać, że stopa bezrobocia spadnie…
Zdrowie polskich pracowników
Ile kosztuje choroba? Czy możemy leczyć się skutecznie i efektywnie? Jak choroba pracownika wpływa na kondycję polskiej gospodarki? Te oraz wiele innych zagadnień zaprezentowali autorzy ogłoszonego właśnie Raportu Zdrowia „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2009-2013”. Choroba zawsze kosztuje. Kogo? Zarówno pracownika, pracodawcę, społeczeństwo, jak też całą gospodarkę. Chodzi przede wszystkim o zwolnienia lekarskie oraz o…
100 najlepszych miejsc pracy
Lista 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie Rzym, 5 czerwca 2014 W rzymskich hotelu Parco dei Principi Instytut Great Place to Work ogłosił europejską listę 100 najlepszych miejsc pracy. Aż 9 laureatów spośród TOP 25 międzynarodowych miejsc pracy znalazło się na prestiżowej liście przy współudziale swoich oddziałów w Polsce. I nie był to jedyny polski…
Umowy-zlecenia w Polsce
Umowy-zlecenia staną się mniej atrakcyjne dla pracodawców. Nad zmianami pracuje Sejm W Sejmie trwają prace nad zmianami w oskładkowaniu umów-zleceń. Eksperci podkreślają, że zmiany te mogą spowodować wzrost kosztów pracy. W związku z tym umowy cywilnoprawne staną się dla pracodawców mniej atrakcyjne niż umowy o pracę. W efekcie jednak może wcale nie zwiększyć się…
ZUS w Norwegii 2014 – porady
ZUS w Norwegii 2014: polacy w Norwegii Ambasada RP w Oslo oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapraszają do udziału, 10 i 11 maja, w dniach poradnictwa w zakresie ubezpieczenia społecznego dla Polaków pracujących lub mieszkających w Norwegii. Specjaliści ZUS wyjaśnią: – podstawowe przepisy (zasady) prawa unijnego dotyczące ustalania świadczeń emerytalno-rentowych – warunki do uzyskania polskich: a….
Wynagrodzenie w Norwegii
Wynagrodzenie w Norwegii dla pracowników branży budowlanej Dla pracownika budowlanego minimalne stawki za godzinę wynoszą: – Pracownik wykwalifikowany – 174,10 kr; – Pracownik niewykwalifikowany, bez doświadczenia – 156,60 kr; – Pracownik niewykwalifikowany z minimalnie rocznym doświadczeniem – 163,20 kr; – Pracownik poniżej 18 lat – 105,10 kr. – Stawki te zostały wprowadzone od 01.04.2013…
Ciekawostki związane z pracą w Norwegii
W artykule przedstawię największe ciekawostki i rzeczy, które wywołują zdziwienie u Polaków emigrujących po raz pierwszy do Norwegii. 1# Norweskie społeczeństwo Norwegia to kraj powszechnej inwigilacji, a urząd skarbowy wie o nas praktycznie wszystko. Dodatkowo, w Norwegii pensje są jawne i każdy może je sprawdzić po wyszukaniu danego nazwiska. Różnice w zarobkach w Norwegii nie…
Depresja po powrocie do pracy
Czas, który kojarzy się z odpoczynkiem od pracy, powinien sprawić, że czujemy się lepiej. Zdarza się jednak, że po urlopie wracamy do pracy bardziej sfrustrowani niż przed jego rozpoczęciem. Jak temu zaradzić? Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi, który przepracował mniej niż 10 lat, przysługuje urlop w wymiarze do 20 dni w ciągu roku kalendarzowego. Z…

Przepisy podatkowe – norweski pracodawca (VIDEO)
W przypadku podjęcia pracy u pracodawcy norweskiego, podatek pobierany jest od wszystkiego, co zostanie zarobione. Po przyjeździe do Norwegii należy zgłosić się do urzędu podatkowego, w celu otrzymania karty podatkowej. Od października 2007 roku, istnieje również możliwość pomocy w biurze obsługi cudzoziemców. Pracobiorca / samodzielny przedsiębiorca? Wbrew uznaniu powyższy podział ma znaczenie dla uprawnień i…

Norwegia – rozliczenie zwykłe (VIDEO)
Rozliczenie zwykłe przysługuje wszystkim osobom, które na stałe mieszkają w Norwegii. W przypadku, gdy ktoś jest mieszkańcem państwa norweskiego przez okres dłuższy niż dwa lata i nie kwalifikuje się do statusu Pendler, to rozliczenie zwykłe jest skierowanie właśnie do takich ludzi. Jest to bardzo ważne, kiedy prowadzi się w Norwegii firmę. Co można odliczyć ?…

Odpis standardowy w Norwegii – Standardradrag (VIDEO)
Odpis standardowy to odpis, który można wybrać spośród innych przysługujących odpisów. Wynosi on 10 % dochodów ze stosunku pracy, jednak kwota ta nie może przekroczyć 40 000 NOK. Do przychodu zaś zalicza się wynagrodzenie brutto oraz inne dodatki, które podlegają opodatkowaniu takie jak: świadczenia rzeczowe czy bonusy pieniężne. Otrzymuje się poniższe odliczenia: – Kwota wolna od…

Podatki – norweski system podatkowy (VIDEO)
Norweski system podatkowy zbudowany jest w oparciu o zasadę, że każdy zobligowany jest płacić podatki wg swych możliwości finansowych, po czym otrzymuje w zamian świadczenia według potrzeb. Płacone przez nas podatki są wykorzystywanie głównie na cele publiczne takie jak opieka zdrowotna, czy utrzymanie szpitali, a także edukację i sport. Nadrzędnym jednak celem podatków jest wyrównanie…

Rozliczenie podatkowe w Norwegii (VIDEO)
Termin składania deklaracji Każde zeznanie podatkowe powinno być dostarczone do Urzędu do 31 kwietnia. W przypadku, gdy nie zostanie ono złożone w terminie, urząd podatkowy sam nas rozliczy według posiadanych informacji. Jeśli chcemy przedłużyć termin składania zeznania, można napisać prośbę do lokalnego urzędu podatkowego. Ponadto prawo norweskie dopuszcza korekty zeznań do 3 lat wstecz. Niezbędne…

Faktura w Norwegii oraz podatek od towarów i usług (VIDEO)
Podatek od towarów i usług (VAT) to podatek od zakupu końcowego odbiorcy towary, czy usługi. Głównym celem jest obliczenie podatku od wartości dodanej w obrocie towarowym. Osoby prowadzące działalność objęte są obowiązkiem podatkowym., jeśli obrót przewyższa kwotę 50 tysięcy koron w ciągu roku. Od początku roku 2005 stawka tego podatku wynosi 25 %, a wyjątkiem…
Karta Podatkowa w Norwegii / druga klasa podatkowa (VIDEO)
Kartę podatkową otrzymują wszyscy, którzy mieszkają lub pracują na terenie Norwegii do zagranicznego pracodawcy. Wystawia ją Skattekontoret for utenlandssaker (SFU) (Centralny Urząd Podatkowy ds. Zagranicznych). Pracownicy otrzymają kartę podatkową z klasą podatkową 1, z tabelą 7150. Tabela ta zawiera już kwotę wolną od podatku (minstefradraget). Z powodu obniżenia odpisu standardowego oraz wprowadzenia limitu do 40 000…