Norweskie majowe lenistwo
Norwegowie mają kilka dni wolnych w maju. W Norwegii 1,13,17 i 24 to dni wolne od pracy, z tym, że tylko za 1 i 17 maja pracodawca musi obowiązkowo wypłacić wynagrodzenie.
Trzynastego maja Norwegowie obchodzą Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Dla wiernych kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Ewangelicko – Metodystycznego oraz Ewangelicko-Augsburskiego jest to dzień wolny od pracy. Jest to jedno z świąt ruchomych, które każdego roku przypada w inny dzień.
17 maja to święto Konstytucji. Norwegowie obchodzą je bardzo uroczyście, a we wszystkich większych miastach organizowane są pochody i parady. Uważa się, że jest to dzień nieporównywalny z dniami narodowymi innych państw. Norwegowie ubierają się wtedy uroczyście, najczęściej w stroje narodowe.
23 i 24 maja to Święta Zesłania Ducha Świętego, które w Polsce funkcjonuje jako Zielone Świątki. Ponownie, jest to święto ruchome. Wierzący Norwegowie obchodzą je w pamięć po zesłaniu Ducha Świętego na apostołów. Według Ewangelii to ten dzień był początkiem głoszenia Słowa Bożego, wtedy zaczęła powstawać chrześcijańska społeczność.
Pomimo tego, że Norwegowie Święto Konstytucji obchodzą bardzo uroczyście i oficjalnie, to reszta świąt jest często dobrym pretekstem do letnich wyjazdów i odpoczynku. Znaczna większość Norwegów nie uczęszcza regularnie do kościoła, co powoduje, że święta kościelne nie mają wielkiego znaczenia. Nie ma praktycznie mowy o jakiejkolwiek celebracji dnia świętego. Podobnie jak Polacy, Norwegowie traktują święta w maju jako wolny weekend. Norwegowie stawiają w tym czasie na rodzinę: grille, ogrodowe imprezy czy też piesze wycieczki. 17 maja to zaś pretekst dla najmłodszych, by skusić rodziców na lody i hot-dogi.
Fot: sxc.hu
Polecamy artykuły:
– Festiwal Zorzy Polarnej w Polsce
– Eko-wakacje dla każdego
– Spis wszystkich świąt w Norwegii
– Norweski kościół