Polacy wyliczają na nowo swoje świadczenia emerytalne

Polacy-wyliczaja-na-nowo-swoje-swiadczenia-emerytalne

Emerycie, wylicz swoje świadczenie na nowo

 

Dzięki przepisom obowiązującym od początku maja zyskają nie tylko przyszli emeryci, lecz także obecni. Wystarczy przeliczyć swoje świadczenia na nowo.

Do obliczania wysokości emerytury korzysta się między innymi z tablic trwania życia. Zawierają one dokładne dane opracowane przez Główny Urząd Statystyczny, pokazujące, ile – według statystyk – lat życia nam pozostało.

„W tej chwili osoba przechodząca na emeryturę może mieć średnie dalsze trwanie życia wzięte nie z tablicy obowiązującej w momencie złożenia wniosku, ale z tej, która obowiązywała wtedy, kiedy ta osoba osiągnęła wiek emerytalny” – mówi serwisowi infoWire.pl Ewa Bednarczyk z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Podczas ustalania świadczenia pod uwagę bierze się tablicę pozwalającą na wyliczenie wyższej emerytury.

Obecni emeryci, którzy chcą mieć świadczenia przeliczone na nowo, mogą składać wnioski do ZUS. Ma on na ich rozpatrzenie 60 dni. Nowa emerytura przysługuje od miesiąca, w którym wniosek o jej ponowne ustalenie został zgłoszony.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz