Polska firma świadcząca usługi w Norwegii powinna dopełnić obowiązków rejstracyjnych w tym kraju.
W pierwszej kolejności proszę zapoznać się z informacjami z następującej strony internetowej:
http://www.skatteetaten.no/pl/International-Polska/ oraz z materiałmi wydanymi m.in. przez Norweski Urząd Podatkowy oraz Norweską Inspekcję Pracy zamieszczonymi poniżej do probrania.
Kluczowy w całej sprawie jest formularz RF-1199 – http://www.skatteetaten.no/Upload/Skjemaer/alltid/RF-1199BE.pdf, na którym dokonuje się zgłoszenia kontraktu do norweskiego urzędu podatkowego.
Ponadto nastepujące aspekty należy wziąć pod uwagę:
Kwestia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania:
http://www.oslo.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,5897,.html
http://oslo.trade.gov.pl/pl/Komentarzeprawne/article/detail,5185,Nowa_umowa_o_unikaniu_podwojnego_opodatkowania_miedzy_Polska_a_Norwegia
http://oslo.trade.gov.pl/pl/PrzewodnikNorwegia/article/detail,6485,Jak_liczyc_dni_pobytu_w_Norwegii_wg_konwencji_podatkowej.html
Jednocześnie nie nalzęy zapomnieć, że wykonując pracę/działalność/usługi powyżej 3 miesięcy każdy pracownik musi uzyskać certyfikat rejestracji pobytu na Policji bądź w centrum obsługi pracowników zagranicznych – więcej informacji na naszej stronie: http://www.oslo.trade.gov.pl/pl/PrzewodnikNorwegia/article/detail,3194,Prawo_pobytupracy_w_Norwegii.html .
Chcąc uprzednio zgłosić polską firmę do norweskiego rejestru (uzyskać norweski numer organizacyjny) należy wypełnić jeden z następujęcych formularzy:
1. Tzw. główny blankiet służący do rejestracji różnych firm – http://www.brreg.no/blanketter/bin/sr_del1.pdf (w załączniku znajduję się przewodnik – po polsku – do tego formularza) , lub
2. Specjalny formularz do rejestracji firmy zagranicznej: – http://www.brreg.no/blanketter/bin/BR1080_e.pdf . Przewodnik do wypełniania tego formularza po angielsku: http://www.brreg.no/blanketter/veiledning/pdf/veil_nuf_e.pdf.
UWAGA!!! W załączniku znajduje się robocze tłumaczenie tego formularza oraz przewodnik jak ten formularz wypełnić. W urzędzie norweskim można złożyć jedynie wersję norweską lub angielską. Materiały w języku polskim mają charakter pomocniczy i nie są oficjalnie zatwierdzone przez władze norweskie !!!!!
W celu zgłoszenia do Rejestru VAT wypełnia się cz. 2 tzw. głównego blankietu – http://www.brreg.no/blanketter/bin/sr_del2.pdf (obowiązek zgłoszenia się do Rejestru Podatników VAT powstaje, gdy obrót przekroczy 50 000 NOK w ciągu 12 miesięcy).
Informacje po polsku nt. minimalnego wynagrodzenia w Norwegii: http://www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=92449
Dodatkowe informacje nt.
– działalności w budownictwie: http://www.oslo.trade.gov.pl/pl/PrzewodnikNorwegia/article/detail,7782,Dzialalnosc_gospodarcza_w_budownictwie.html
– delegowania pracowników znajdują sie na stronach norweskiej inspekscji pracy – ARBEIDSTILSYNET: http://www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=78515 (przepisy – pracownicy delegowani dop Norwegii).
Informacje nt. identyfikatorów budowlanych: http://www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=100451 .
Obcokrajowcy zgłoszeni jako osoby odpowiedzialne za sprawy fimy powinni posiadać norweski numer personalny Fødselsnumer lub D-numer (tymczasowy numer personalny). Jeśli obcokrajowiec nie posiada żadnego z tych numerów Rejestr Firmt może wystapić do Folkeregisteret (Rejetr Ludności) o przydzielenie D-numeru. Formularz aplikacyjny dla D-numeru: http://www.brreg.no/blanketter/bin/d_nummer_eng.pdf .
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady RP w Oslo
fot: freeimages.com