Ekogroszek najpopularniejszym paliwem do ogrzewania. Wybiera większość osób zaopatrujących się w opał 83 proc. Polaków kupujących opał nie zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat zmieniać wybieranego paliwa – wynika z danych Oferteo.pl. Najpopularniejszym wśród nich produktem jest ekogroszek, który wybiera 54 proc. ankietowanych. O wyborze dostawcy opału najczęściej decyduje cena. Tylko 17 proc. badanych bierze…
Kategoria: Ekologia

Fotowoltaika wkracza do obiektów sportowych w Polsce
Fotowoltaika wkracza do sportu Produkcja energii elektrycznej ze słońca staje się coraz popularniejsza wśród kolejnej kategorii obiektów. Gryf Arena oraz Stadion Miejski w Legionowie to jedne z miejsc, które pozyskiwać będą energię ze słońca. Energooszczędne instalacje zaczynają więc coraz częściej pojawiać się w architekturze sportowej. – Hale sportowe czy stadiony piłkarskie to budowle, których spore…

26% Polaków decyduje się na picie wody kranowej
Polacy niechętnie piją wodę z kranu Jest tańsza i nie zostają po niej długo rozkładające się plastikowe opakowania. Mowa o wodzie kranowej. Względy ekonomiczne oraz ekologiczne nie przekonują jednak Polaków i większość z nas sięga po wodę butelkowaną. Czy słusznie obawiamy się pić tę z kranu? „W październiku 2014 r. przeprowadziliśmy badanie ilościowe na próbie…

94 proc. Polaków uważa, że pszczoły powinny zostać objęte ochroną
Wyginięcie pszczół oznaczałoby drastyczny spadek produkcji żywności. Polacy chcą je chronić 94 proc. Polaków uważa, że pszczoły powinny zostać objęte ochroną. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji wyginięcia pszczół dla produkcji żywności. W Polsce zagrożenie dotyczy ok. 4 tys. gatunków roślin, zwłaszcza masowo produkowanego rzepaku. Zdecydowana większość Polaków rozumie problem spadku populacji pszczół…

Czy udało się rozwiązać problem dzikich wysypisk
Problem z odpadami komunalnymi Wprowadzony dwa lata temu nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi nie doprowadził do rozwiązania problemu „dzikich wysypisk”, których przybywa zamiast ubywać. Rosną także koszty gospodarowania odpadami, bo gminy nie potrafią rzetelnie oszacować ilości wytwarzanych śmieci i asekuracyjnie nakładają na mieszkańców wyższe opłaty. Poza tym z firmami odbierającymi śmieci rozliczają się ryczałtem, niezależnie…
Czy ocieplenie wpłynie na Bałtyk
Raport: ocieplenie wpłynie na Bałtyk Do końca XXI w. wody Bałtyku będą cieplejsze, a jego zimowa pokrywa lodowa może się skurczyć nawet o 80 proc. – wynika z opublikowanego w czwartek raportu nt. zmian klimatu i ich wpływu na Bałtyk i kraje sąsiadujące. Raport przygotowali naukowcy z 12 krajów. Raport „Second Assessment of Climate…
Wegetarianie jedzący mięso
Jak dowiedzieliśmy się od stowarzyszenia Otwarte Klatki, wegetarianie zaczynają jeść mięso! A przynajmniej większość z nich. Taki wniosek wynika z badań przeprowadzonych w USA i szczerze mówiąć nie mamy powodów, żeby podejrzewać, że takie samo badanie przeprowadzone w Polsce wypadłoby dużo lepiej. Dlaczego tak się dzieje? – Większośc badanych twierdziła, że wegetarianizm sprawiał, że…
Stacja ładowania pojazdów zasilana energią wiatrową
GE współtworzy stację ładowania pojazdów zasilaną energią wiatrową Przy brooklyńskim supermarkecie Whole Foods w Nowym Jorku uruchomione zostały właśnie dwie instalacje do ładowania samochodów elektrycznych napędzane siłą wiatru. Każda instalacja stanowi połączenie 4-kilowatowej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu (projekt Urban Green Energy) i stacji ładowania pojazdów elektrycznych autorstwa GE WattStation. “Kierownictwo Whole Foods…
Polacy opanowali sposób na ekologiczny plastik
Plastik, a więc polimery, z których produkuje się materiały codziennego użytku, można wytwarzać nie z ropy naftowej, ale z łatwo dostępnej biomasy. Sposób wytwarzania takich tworzyw sztucznych, które łatwo rozkładają się w środowisku, opanowali również Polacy. „Polimery stosuje się dzisiaj powszechnie. Są nam one absolutnie niezbędne” – opowiada w rozmowie z PAP kierownik projektu…
Drapacz chmur w Kirkenes
Biologicznie nieszkodliwy drapacz chmur W mieście Kirkenes (Norwegia) zostanie wzniesiony monumentalny, 16-piętrowy wieżowiec z drewna, będzie to największy ze wszystkich budynków, jakie do tej pory zbudowano z tego materiału. Ekologiczny Barents House będzie siedzibą organizacji, której celem jest rozwój współpracy transgranicznej w regionie Morza Barentsa. Przez wykorzystanie naturalnych materiałów i zastosowanie pionierskich rozwiązań ekologicznych…
Budowa instalacji odsiarczania spalin w elektrowni Turów
Turów: mniej tlenków siarki w powietrzu. Ruszyła budowa instalacji za 500 mln zł Trwają prace przy budowie nowych instalacji odsiarczania spalin w elektrowni Turów. Inwestycje o wartości ponad 0,5 mld zł pomogą w wypełnieniu przez Polskę unijnej Dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu wspiera to zadanie kwotą ponad 100…
Mechanizmy finansowania eko-projektów
Najwyższym wskaźnikiem tempa realizacji mogą pochwalić się projekty z zakresu ochrony środowiska. Zakontraktowano już 100 proc. alokacji w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2004-2009. W ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2004-2009 zakontraktowano już 100 proc. alokacji, czyli kwotę ponad 528 mln euro. Środki te zostały…
GMO zmienia funkcje narządów
Żywność GMO zmienia funkcje narządów – Mike Adams Cóż się dzieje, gdy zjadamy rośliny, które zostały zmienione, sztucznie spreparowane w laboratorium, przez naukowców motywowanych zyskiem, pracujących dla najbardziej złowrogich korporacji na świecie? Otrzymujemy informację, która jest ZŁĄ informacją. Nie jest informacją naturalną. To informacja z „frankenpaszy”. Gdy ją zjadamy, wędruje do naszego ciała i…
Lepszy wzrost, lepszy klimat – raport
„Lepszy wzrost, lepszy klimat”: New Climate Economy Report” Rządy i przedsiębiorstwa mogą poprawiać wzrost gospodarczy, zapewniając jednocześnie redukcję emisji dwutlenku węgla: to główne wnioski płynące z najnowszego raportu Światowej Komisji ds. Gospodarki i Klimatu, przedstawionego wczoraj w Oslo, Nowym Jorku i innych stolicach światowych. Raport ogłoszono na tydzień przed szczytem klimatycznym ONZ. „New Climate…
Świecące rekiny w Bergen
Rekiny świecą dla kamuflażu Spodnia część ciała niektórych gatunków rekinów delikatnie świeci, dzięki czemu zwierzęta te stają się niewidoczne dla potencjalnych ofiar i drapieżników. Zjawisko to opisano w najnowszym numerze pisma „Journal of Experimental Marine Biology and Ecology”. Luminescencja – zdolność do wytwarzania i emitowania światła – dotyczy około 50 gatunków rekinów czyli ponad…
Park Oliwski w Gdańsku – odnowa
W październiku ruszyła renowacja frontowego ogrodzenia Parku Oliwskiego w Gdańsku, finansowana i przeprowadzana przez firmę Jotun Polska. To pierwszy projekt zainicjowanej przez firmę akcji „Chronimy przed czasem” –programu wsparcia odnowy zabytkowych obiektów w Polsce. Ambasada Norwegii jest honorowym patronem przedsięwzięcia. Wybór pierwszego obiektu do renowacji w ramach akcji „Chronimy przed czasem” nie jest przypadkowy. Wywodząca…
BERGSON poleca skandynawskie szczyty (VIDEO)
Mitów na temat Skandynawii jest wiele. Niektóre z nich są bardzo przesadzone, np. że przez cały rok na biegające tam po ulicach niedźwiedzie pada śnieg. Nie ma ani śniegu przez cały rok, ani dzikich niedźwiedzi na ulicach. Prawdziwa Skandynawia to region idealny na wyprawę w góry. Góry Skandynawskie zajmują sporą część Półwyspu Skandynawskiego. Ciągną się…

Konferencja nt. Zmian Klimatycznych i Technologii
Premier Norwegii Jens Stoltenberg będzie gospodarzem Międzynarodowej Konferencji nt. Zmian Klimatycznych i Technologii, jaka odbędzie się w Bergen w terminie 27-28. maja 2009 r. Program konferencji skupi się na wychwytywaniu i przechowywaniu dwutlenku węgla (CCS – carbon capture and storage) – technologii, która może okazać się kluczowa dla świata, jeśli ma zostać osiągnięta konieczna redukcja…

Norweskie i polskie klimaty
W cztery dni po wizycie w Polsce ministra środowiska Szwecji, minister Jan Szyszko gościł 30 i 31 marca Panią Helen Bjornoy, ministra środowiska w rządzie Norwegii. I tym razem w czasie spotkań roboczych jednym z najżywiej dyskutowanych problemów były sposoby i metody przeciwdziałania zmianom klimatycznym na świecie. Na piątkowej (30 marca b.r.) konferencji prasowej szefowie…
Konferencja Ochrony Lasów w Europie
Jednostka Łącznikowa Ministerialnej Konferencji Ochrony Lasów w Europie już działa w Warszawie W konsekwencji przejęcia przez Polskę od stycznia 2004 r. przewodniczenia w procesie Ministerialnej Konferencji Ochrony Lasów w Europie (MCPFE – Ministerial Conference on the Protection of Forests in Europe), w Warszawie rozpoczęła działalność Jednostka Łącznikowa MCPFE Liaison Unit Warsaw stanowiąca biuro wykonawcze Głównego…