W przypadku podejmowania pracy w Norwegii należy pamiętać o obowiązku rozliczenia podatkowego. W Norwegii można rozliczyć się jako PENDLER – czyli osoba posiadająca dwa gospodarstwa domowe. Aby móc to zrobić, należy spełnić następujące warunki: 1.Osoby posiadające rodzinę: W jednym gospodarstwie domowym w Polsce zameldowana jest wraz ze swoim współmałżonkiem oraz dziećmi (jeżeli posiada) poniżej 18…
Kategoria: Prawo

Wizy dla cudzoziemców
Tylko niektóre wizy pozwalają cudzoziemcom na pracę w Polsce. Za nielegalne zatrudnienie kara grozi pracownikowi i pracodawcy Od początku roku wyraźnie rośnie liczba wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemców w Polsce – wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców. Głównie z powodu łatwiejszych procedur, które wprowadziła w maju nowelizacja prawa imigracyjnego, oraz sytuacji politycznej na…

Norweskie zeznanie podatkowe – Selvangivelse (VIDEO)
Obowiązek składania zeznania podatkowego dotyczy każdej osoby, która pracuje na terenie Norwegii. Musi ono zostać złożone w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku obrachunkowym, w Urzędzie Podatkowym, który ujęty jest w zeznaniu podatkowym. Na przełomie marca i kwietnia zeznanie otrzymuje się zeznanie podatkowe, w innym przypadku należy zgłosić się do Urzędu podatkowego. W…

Komu należy się druga klasa podatkowa w Norwegii? (VIDEO)
Aby mieć możliwość ubiegania się o drugą klasę podatkową tj. skatteklasse 2, należy spełnić przynajmniej jeden z następujących warunków: – W sytuacji, gdy współmałżonek zarobił w 2011 roku kwotę niższą niż 35 000 koron norweskich ( ok. 18 468 zł) – W sytuacji, kiedy dana osoba samotnie wychowuje dziecko do 18 roku życia. W przypadku decyzji o…
Świadczenia dla samotnych matek w Norwegii – zmiany w przepisach
Zmiany w przepisach dotyczących świadczenia dla samotnych matek / ojców od 1 stycznia 2016 r. Wprowadzono wiele zmian w przepisach dotyczących świadczenia dla samotnych matek lub ojców. Zmiany w przepisach dotyczących świadczeń wchodzą w życie od 1 stycznia 2016 r. Wykaz najistotniejszych zmian: Czas, w którym istnieje możliwość zachowania świadczenia podczas pobytu za granicą…
O prawach człowieka na Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji
O wzmacnianiu demokracji i prawach człowieka podczas Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji – Przy wsparciu międzynarodowej społeczności budowaliśmy demokrację. Dziś w duchu solidarności chcemy nasze doświadczenia przekazywać innym – mówiła podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys podczas zakończonej w piątek Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji. Wiceminister Mościcka-Dendys stała na czele polskiej delegacji na VIII Konferencję Ministerialną Wspólnoty Demokracji, która…
Czy Polacy mogą stracić świadczenia rodzinne
Zarabiasz więcej? Nie stracisz świadczeń rodzinnych Przekroczenie progu dochodowego nie będzie już dla rodziny oznaczało utraty zasiłku – 1 stycznia 2016 r. ma wejść w życie nowelizacja Ustawy o świadczeniach rodzinnych. Obecnie, aby móc otrzymywać zasiłek, przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 574 zł (664 zł – jeśli jednym z…
Rozliczenie podatku w Bergen
Rozliczenie podatku w Bergen w Skatt vest Bergen Urząd Podatkowy organizuje bezpłatne spotkania informacyjne o rozliczeniu i zwrocie podatku w Norwegii. Spotkanie w języku polskim w 2015 r. odbędzie się w: Bergen – 14 kwietnia, godz. 17:00 – Skatt vest Bergen, Nonnesetergaten 4 (wideokonferencja) Czas trwania spotkania – 2 godz. 30 min. (czas trwania…
Czynności notarialne w Norwegii
Poświadczenie własnoręczności podpisu, udzielenie pełnomocnictwa Osoby przebywające w Norwegii, które chcą poświadczyć własnoręczność podpisu lub udzielić pełnomocnictwa osobie mieszkającej w Polsce do dokonania czynności prawnej w ich imieniu, np. do zakupu samochodu, wymeldowania, korzystania z konta bankowego, zawarcia umów (w tym także umów darowizny), nie przenoszących własności nieruchomości, etc., mogą to zrobić podpisując tekst…
Publiczna służba zdrowia w Polsce
Zdrowie W Polsce można leczyć się w publicznej służbie zdrowia (bezpłatnie) lub prywatnie (należy wtedy zapłacić za świadczenia opieki zdrowotnej). Chcąc bezpłatnie korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, należy ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) – co to jest NFZ? Dzięki ubezpieczeniu w NFZ można również korzystać z usług prywatnych placówek medycznych, jednak taka…
Pobyt w Polsce – podstawa prawna
Podstawa prawna pozwalająca na pobyt w Polsce. Ustawa z dnia 14 lipca 2006r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043 z późn. zmianami). KOGO OBEJMUJE USTAWA Ustawę stosuję się wobec: 1) obywateli państw członkowskich…
ZUS w Norwegii 2014 – porady
ZUS w Norwegii 2014: polacy w Norwegii Ambasada RP w Oslo oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapraszają do udziału, 10 i 11 maja, w dniach poradnictwa w zakresie ubezpieczenia społecznego dla Polaków pracujących lub mieszkających w Norwegii. Specjaliści ZUS wyjaśnią: – podstawowe przepisy (zasady) prawa unijnego dotyczące ustalania świadczeń emerytalno-rentowych – warunki do uzyskania polskich: a….
Ciekawostki związane z pracą w Norwegii
W artykule przedstawię największe ciekawostki i rzeczy, które wywołują zdziwienie u Polaków emigrujących po raz pierwszy do Norwegii. 1# Norweskie społeczeństwo Norwegia to kraj powszechnej inwigilacji, a urząd skarbowy wie o nas praktycznie wszystko. Dodatkowo, w Norwegii pensje są jawne i każdy może je sprawdzić po wyszukaniu danego nazwiska. Różnice w zarobkach w Norwegii nie…

Przepisy podatkowe – norweski pracodawca (VIDEO)
W przypadku podjęcia pracy u pracodawcy norweskiego, podatek pobierany jest od wszystkiego, co zostanie zarobione. Po przyjeździe do Norwegii należy zgłosić się do urzędu podatkowego, w celu otrzymania karty podatkowej. Od października 2007 roku, istnieje również możliwość pomocy w biurze obsługi cudzoziemców. Pracobiorca / samodzielny przedsiębiorca? Wbrew uznaniu powyższy podział ma znaczenie dla uprawnień i…

Norwegia – rozliczenie zwykłe (VIDEO)
Rozliczenie zwykłe przysługuje wszystkim osobom, które na stałe mieszkają w Norwegii. W przypadku, gdy ktoś jest mieszkańcem państwa norweskiego przez okres dłuższy niż dwa lata i nie kwalifikuje się do statusu Pendler, to rozliczenie zwykłe jest skierowanie właśnie do takich ludzi. Jest to bardzo ważne, kiedy prowadzi się w Norwegii firmę. Co można odliczyć ?…

Odpis standardowy w Norwegii – Standardradrag (VIDEO)
Odpis standardowy to odpis, który można wybrać spośród innych przysługujących odpisów. Wynosi on 10 % dochodów ze stosunku pracy, jednak kwota ta nie może przekroczyć 40 000 NOK. Do przychodu zaś zalicza się wynagrodzenie brutto oraz inne dodatki, które podlegają opodatkowaniu takie jak: świadczenia rzeczowe czy bonusy pieniężne. Otrzymuje się poniższe odliczenia: – Kwota wolna od…

Podatki – norweski system podatkowy (VIDEO)
Norweski system podatkowy zbudowany jest w oparciu o zasadę, że każdy zobligowany jest płacić podatki wg swych możliwości finansowych, po czym otrzymuje w zamian świadczenia według potrzeb. Płacone przez nas podatki są wykorzystywanie głównie na cele publiczne takie jak opieka zdrowotna, czy utrzymanie szpitali, a także edukację i sport. Nadrzędnym jednak celem podatków jest wyrównanie…

Rozliczenie podatkowe w Norwegii (VIDEO)
Termin składania deklaracji Każde zeznanie podatkowe powinno być dostarczone do Urzędu do 31 kwietnia. W przypadku, gdy nie zostanie ono złożone w terminie, urząd podatkowy sam nas rozliczy według posiadanych informacji. Jeśli chcemy przedłużyć termin składania zeznania, można napisać prośbę do lokalnego urzędu podatkowego. Ponadto prawo norweskie dopuszcza korekty zeznań do 3 lat wstecz. Niezbędne…

Faktura w Norwegii oraz podatek od towarów i usług (VIDEO)
Podatek od towarów i usług (VAT) to podatek od zakupu końcowego odbiorcy towary, czy usługi. Głównym celem jest obliczenie podatku od wartości dodanej w obrocie towarowym. Osoby prowadzące działalność objęte są obowiązkiem podatkowym., jeśli obrót przewyższa kwotę 50 tysięcy koron w ciągu roku. Od początku roku 2005 stawka tego podatku wynosi 25 %, a wyjątkiem…
Karta Podatkowa w Norwegii / druga klasa podatkowa (VIDEO)
Kartę podatkową otrzymują wszyscy, którzy mieszkają lub pracują na terenie Norwegii do zagranicznego pracodawcy. Wystawia ją Skattekontoret for utenlandssaker (SFU) (Centralny Urząd Podatkowy ds. Zagranicznych). Pracownicy otrzymają kartę podatkową z klasą podatkową 1, z tabelą 7150. Tabela ta zawiera już kwotę wolną od podatku (minstefradraget). Z powodu obniżenia odpisu standardowego oraz wprowadzenia limitu do 40 000…