Konkurs „Wybitny Polak” w Norwegii. Zapraszamy do zgłaszania kandydatów! Rusza szósta edycja konkursu “Wybitny Polak” w Norwegii. Kandydatów do tytułu „Wybitnego Polaka” można zgłaszać do 4 kwietnia 2016 r. Konkurs „Wybitny Polak” jest inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Norweską edycję organizuje Polsko-Norweskie Stowarzyszenie Młodych Profesjonalistów – UCI . Celem konkursu jest promowanie osiągnięć…
Kategoria: Kultura i Sztuka

Konserwacja i digitalizacja zbiorów Biblioteki Zakładu Narodowego
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG Projekt: Kulturowe dziedzictwo Konserwacja i digitalizacja zbiorów Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu W Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu znajduje się jeden z najcenniejszych zbiorów starodruków w Polsce, czyli wydawnictw opublikowanych do XVIII wieku. Projekt obejmował konserwację i digitalizację wybranych starodruków. Digitalizacja…

Obchody 70. rocznicy mordu na jeńcach obozu Sonnenburg
70. rocznica mordu na jeńcach obozu Sonnenburg 30 stycznia 2015 r. w Słońsku odbyły się obchody 70. rocznicy mordu na jeńcach obozu Sonnenburg, połączone z otwarciem nowej ekspozycji muzealnej. W uroczystościach uczestniczył Jan Rydzanicz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Największą zbrodnią był mord w nocy z 30 na 31 stycznia 1945 r., kiedy…

Promowanie wiedzy o historii polskiej dyplomacji
Posiedzenie Rady Naukowej ds. Historycznych przy Ministrze Spraw Zagranicznych – Nikogo nie trzeba przekonywać o wadze polityki pamięci i potrzebie aktywnego kształtowania świadomości historycznej – powiedział 29 maja minister Grzegorz Schetyna w trakcie posiedzenia Rady Naukowej ds. Historycznych. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że polityka historyczna powinna być oparta na prawdzie historycznej. W trakcie posiedzenia…

Czy Polacy słuchają wartościowej muzyki
Muzyka musi być prawdziwa „Muzyka łagodzi obyczaje”. Nie jest to jednak jej jedyny walor. Dzięki niej poprawia się nasz nastrój, czujemy się zrelaksowani, sprawniej myślimy i mamy większą motywację do działania. Czy muzyka, którą wybierają Polacy, jest jednak wartościowa? „Ludzie w Polsce słuchają byle czego” – mówi serwisowi infoWire.pl jazzman Michał Urbaniak. „Najważniejsza w muzyce…
KULTURA+ wieloletni program
Program Wieloletni KULTURA+ Celem realizowanego w latach 2011-2015 Programu Wieloletniego KULTURA+ jest poprawa dostępu do kultury oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich, poprzez modernizację i budowę infrastruktury bibliotecznej oraz digitalizację zasobów polskich muzeów, bibliotek i archiwów. Program KULTURA+ składa się z dwóch Priorytetów: Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek”, zarządzanego przez Instytut…
Muzeum Życia już otwarte
Muzeum Życia i nagroda „Projekt Architektoniczny Roku” Warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich pokazuje Polskę jako miejsce spotkań różnych kultur, języków i wyznań. Gmach najnowocześniejszego muzeum w Polsce, które zostało otwarte 28 października 2014 r., zdobył prestiżową nagrodą „Projekt Architektoniczny Roku” w konkursie Eurobuild Awards. W warszawskich uroczystościach związanych z premierą wystawy głównej Muzeum…
Dźwięki Północy – festiwal
Dźwięki Północy – zapraszamy do Gdańska Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza 16-20.07 do Gdańska na 32. Festiwal „Dźwięki Północy”. W programie m. in. porywające koncerty norweskich artystów folkowych, nauka gry melodii norweskich oraz warsztaty norweskich tańców tradycyjnych. Dodatkowo Potańcówka Trójwiejska oraz Noc Tańca – całonocna zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności….
Premiera książek norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo
18 czerwca odbyła się w Warszawie premiera dwóch książek norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo – ‘Księgi Diny’ (nowe poprawione wydanie) i ‘Stulecia’ (pierwsze polskie wydanie!). Wydawnictwo Smak Słowa wydało obie pozycje w serii Arcydzieła norweskiej literatury. Tytuł: Księga Diny Autor: Herbjørg Wassmo Przekład z języka norweskiego: Ewa Partyga Nagroda Księgarzy Norweskich przyznawana za najlepszą książkę dekady…
Dzień Skandynawski na Skwerze Hoovera
Dzień Skandynawski na warszawskiej Starówce Skandynawia w wielu odsłonach – oto propozycja dla całych rodzin na sobotnie popołudnie! Skandynawskie Ambasady i miesięcznik PODRÓŻE zapraszają 31.05 na Skwer Hoovera w Warszawie. W programie m. in. gry z nagrodami i zabawy dla dzieci, wielkie budowanie z LEGO, teatry, filmy, wystawy i muzyka na żywo. Dzień Skandynawski –…
Laureaci konkursu „Wybitny Polak w Norwegii 2014”
Wybitny Polak w Norwegii 2014 W niedzielę 23 marca rozdano statuetki oraz dyplomy dla laureatów konkursu „Wybitny Polak w Norwegii 2014”. Gala Finałowa, której organizatorem było stowarzyszenie UCI – The Young, odbyła się w prestiżowej sali Oslo Konserthus. Uroczystość otworzyli reprezentantka Ambasady RP w Oslo – Radca Małgorzata Mrozińska-Kruk, Poseł do Norweskiego Parlamentu z Partii…
Kenneth Karlstad i festiwal South by Southwest
Kenneth Karlstad – norweski muzyk Muzyka Kennetha Karlstad ’a, która częściowo nagrywana była w Sarpsborg, jest jednym z dziewiętnastu utworów, które zostały wybrane na festiwal South by Southwest. Na południe od South West w Teksasie odbywa się bardzo znany na całym świecie festiwal muzyczny, liczący aż 474 uczestników. Karlstad dołączył do konkurencji z teledyskiem do…

Spektakl „Czterdzieści” Jo Strømgrena w Polsce (VIDEO)
1 lutego na scenie Teatru Wielkiego zagości spektakl „Czterdzieści” Jo Strømgrena, jednego z czołowych norweskich choreografów, scenarzystów i reżyserów ostatnich lat. Przedstawienie powstało we współpracy poznańskiego Polskiego Teatru Tańca z norweskim Jo Strømgren Kompani oraz islandzkim Association of Independent Theatres. Stanowi część większego projektu Znaki Czasu – pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii,…
Muzeum Historii Żydów Polskich – ponad 3000 wydarzeń
Dzięki norweskim funduszom Muzeum Historii Żydów Polskich mogło zorganizować warsztaty, debaty czy wykłady. Wymienione wydarzenia to tylko mała część iwentów, w których udział weźmie 350 tysięcy osób, zarówno w Polsce jak i za granicą. Dyrektor Muzeum tłumaczy, że głównym celem projektu jest pokazanie publiczności tysiące lat historii Żydów polskich. Ponadto w założeniu jest także, by…
Skandynawska kultura – kobiety
Zbliża się ostatnia w tym roku, już 4. odsłona festiwalu „Pora na Skandynawię: Dziewczyny, wiedźmy, siostry… Kobiety w kulturze Skandynawii” w Poznaniu. Ambasada Norwegii jest jednym z patronów Festiwalu. PORA NA SKANDYNAWIĘ: Dziewczyny, wiedźmy, siostry… Kobiety w kulturze Skandynawii – 4. ODSŁONA 7-13 GRUDNIA PROGRAM 7.12. (sobota) 10:30 – grupa młodsza (2-5 lat) 12:00…
Park Oliwski w Gdańsku – odnowa
W październiku ruszyła renowacja frontowego ogrodzenia Parku Oliwskiego w Gdańsku, finansowana i przeprowadzana przez firmę Jotun Polska. To pierwszy projekt zainicjowanej przez firmę akcji „Chronimy przed czasem” –programu wsparcia odnowy zabytkowych obiektów w Polsce. Ambasada Norwegii jest honorowym patronem przedsięwzięcia. Wybór pierwszego obiektu do renowacji w ramach akcji „Chronimy przed czasem” nie jest przypadkowy. Wywodząca…
Norweski trębacz jazzowy i kompozytor wystąpi w Polsce
Popularny norweski trębacz jazzowy i kompozytor wystąpi 28.IX w czasie Targi Kielce Jazz Festival. Godzina koncertu : 20.00 Artysta będzie koncertował w duecie z Dj Moritz von Oswaldem, guru elektroniki. Koncert ma formułę multimedialną. Wstęp wolny! Muzyk uważany jest za przedstawiciela i jednego z pionierów nowego jazzu. Jego ojciec Jens Arne także jest muzykiem jazzowym….
Powrót okrętu ORP Czajka (VIDEO)
Po czterech miesiącach działań pod flagą NATO, niszczyciel min ORP Czajka powróci do macierzystego portu w Gdyni. Okręt zakończył działania w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1). Uczestniczył m. in. w bojowej operacji przeciwminowej w Kanale Angielskim oraz w międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Północnym. Niszczyciel min ORP Czajka rozpoczął służbę w Stałym Zespole…
Krótka recenzja filmowa. „Wyspa skazańców” Mariusa Holsta (VIDEO)
Czwarty tekst z cyklu „Krótka recenzja filmowa”. Opinia o wstrząsającym filmie ukazującym Norwegię w 1915 roku. „Wyspa skazańców” udowadnia, że norweski system penitencjarny popadł ze skrajności w skrajność. Tytuł oryginalny: “Kongen av Bastoy” Tytuł polski: „Wyspa skazańców” Reżyseria: Marius Holst Rok produkcji: 2010 Gatunek: dramat, historyczny, film akcji Europejska praca zbiorowa Film fabularny, nad którym…
Festiwal Zorzy Polarnej w Polsce
Projekt „Festiwal Zorzy Polarnej” w Płocku, realizowany od XII.2012 do III.2013 odbywa się pod patronatem m. in. Ambasady Norwegii. Ostatnie dwa tygodnie wypełnione są po brzegi interesującymi wydarzeniami, m.in. prelekcjami i pokazami filmowymi, wystawami fotograficznymi, finałem ogólnopolskiego konkursu plastycznego i koncertem symfonicznym muzyki skandynawskiej. Szczegółowy program: – 15 marca (piątek) o godz. 12.00 w Galerii…
Poznaj Norwegie poprzez kino – „Łowcy przygód” oraz „I believe I can fly” (VIDEO)
Jeszcze w czwartek 7.02. w Katowicach będzie okazja, aby lepiej poznać Norwegię dzięki dwom filmom dokumentalnym o Norwegii. Oba dokumenty pokazują naturę, sporty ekstremalne,podróżników, sportowców i rdzennych mieszkańców Norwegii. Filmy zostały już pokazane: 17.01 w Warszawie, 18.01 w Krakowie oraz 2 i 3.02 w Poznaniu. Pierwszym z filmów jest obraz „Łowcy przygód” w reżyserii Kuby Pietrzaka i Mikołaja…
Lofoty – niezwykły archipelag północnego Atlantyku
8 listopada 2012 na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się pokaz zdjęć Agnieszki Kępskiej pt. „Lofoty – niezwykły archipelag północnego Atlantyku”, połączony z opowieścią Autorki o pięknie przyrody oraz kulturze Norwegii. 8. listopada 2012, godz. 17.15 Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS Będzie to już kolejna prezentacja o Norwegii, a piąta w…
Norwegia. Łowcy przygód – festiwal w 2012 roku (VIDEO)
20 października 2012 roku odbędzie się 1. edycja festiwalu 'Norwegia. Łowcy przygód’. Visit Norway zaprasza wszystkich, którzy kochają podróże i chcą odkrywać magię północy. O swoich norweskich przygodach opowiedzą doświadczeni podróżnicy, którzy ulegli magii Północy. W jej przepięknych i dynamicznych krajobrazach z jednej strony szukali ciszy i ukojenia, a z drugiej postanowili – niczym średniowieczni…