Komunikat MSZ MSZ zaprzecza bezpodstawnym informacjom podawanym przez niektóre media na temat rzekomego wprowadzenia w błąd Komisji Weneckiej. Pismo MSZ do Komisji Weneckiej zostało wysłane 23 grudnia, bez załączników, w czasie, gdy jeszcze trwała procedura legislacyjna. Obecnie, po przyjęciu ustawy przez parlament i podpisaniu jej przez Prezydenta, treść dokonanych zmian będzie mogła zostać przetłumaczona i…
Kategoria: Polityka

Preferencje wyborcze Polaków we wrześniu 2015
Zachowania i preferencje wyborcze Polaków we wrześniu 2015 Warszawa, 29 września 2015 r. – Gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się we wrześniu, to wzięłoby w nich udział 66 proc. dorosłych Polaków. Najwięcej głosów otrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską i Polską Razem (43 proc.) oraz Platforma Obywatelska (31 proc.) – wyniki wrześniowej fali badania*…

Katarzyna Kacperczyk o współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju
Wiceminister Katarzyna Kacperczyk o współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju Możliwości finansowania projektów i współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, szczególnie w Turcji, były głównymi tematami seminarium dla polskich przedsiębiorców, w którym 14 września uczestniczyła wiceminister Katarzyna Kacperczyk. – Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani wejściem na rynki trzecie, a rynek turecki jest jednym z…

Referendum to jedna z form sprawowania władzy zwierzchniej przez obywateli
Referendalne kukułcze jajo Referendum to jedna z form sprawowania władzy zwierzchniej przez obywateli. Nie wystarczy jednak zapytać o cokolwiek. Pytania muszą dotyczyć kwestii ważnych dla państwa, a z odpowiedzi mają wynikać konkrety. Niestety, wrześniowe referendum może przyprawić tylko o ból głowy. Pytania w referendum, które ma się odbyć 6 września bieżącego roku, zostały przygotowane w…

DemosEuropa – debata ekspercka
Transatlantyckie relacje ważne dla polskich przedsiębiorstw Liberalizacja handlu i inwestycje w obszarze transatlantyckim były głównymi tematami debaty eksperckiej demosEuropa, w której uczestniczyła wiceminister Katarzyna Kacperczyk 17 lipca w Warszawie. Spotkanie ekspertów, zorganizowane przez demosEuropa-Centrum Strategii Europejskiej, dotyczyło negocjowanego obecnie przez UE i USA Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership,…
Krótki film o tym, jak fundusze norweskie i EOG zmieniają Polskę
Krótki film o tym, jak fundusze norweskie i EOG zmieniają Polskę Ponad 3000 projektów, na których realizację przeznaczono 4,7 mld złotych. Jak w nieco ponad 3 minuty o tym wszystkim opowiedzieć? Zapraszamy do obejrzenia filmu udostępnionego przez Ambasadę Norwegii! Źródło: materiały pochodzą ze strony eog.gov.pl Fot: freeimages.com
Grzegorz Schetyna ministrem spraw zagranicznych
Powołanie Grzegorza Schetyny na stanowisko ministra spraw zagranicznych Prezydent RP Bronisław Komorowski powołał Grzegorza Schetynę na stanowisko ministra spraw zagranicznych z dniem 22 września. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim podczas której Prezydent RP powołał nowego Prezesa Rady Ministrów oraz członków Rady Ministrów. Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim w siedzibie MSZ nastąpiło oficjalne przekazanie…
Przemoc wobec kobiet
Przemoc wobec kobiet – nasza odpowiedź W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet, Norwegia z wieloma innymi krajami koncentruje się obecnie na przemocy wobec kobiet w Europie – przemocy, która jest naruszeniem podstawowych praw człowieka i dotyczy wszystkich szczebli społeczeństwa. Europejska Agencja Praw Podstawowych (European Agency for Fundamental Rights – FRA) opublikowała na początku tego…
Rok 1814 w Norwegii – najważniejsze daty
Dnia 17 maja 1814 r. zaprzysiężono norweską konstytucję. Jeszcze tego samego roku, po krótkiej wojnie, został podpisany Układ z Moss, na mocy którego Szwecja uznała fakt, iż Norwegia ma swą własną konstytucję. W ten sposób konstytucja przetrwała. Fakty w skrócie W wyniku Traktatu Kilońskiego, który został podpisany w styczniu 1814 r., Norwegia weszła w unię…
Muzeum Historii Żydów Polskich – ponad 3000 wydarzeń
Dzięki norweskim funduszom Muzeum Historii Żydów Polskich mogło zorganizować warsztaty, debaty czy wykłady. Wymienione wydarzenia to tylko mała część iwentów, w których udział weźmie 350 tysięcy osób, zarówno w Polsce jak i za granicą. Dyrektor Muzeum tłumaczy, że głównym celem projektu jest pokazanie publiczności tysiące lat historii Żydów polskich. Ponadto w założeniu jest także, by…

Polska znalazła się w gronie 20 najcenniejszych marek narodowych
W raporcie opublikowanym w najnowszym BrandFinance Journal Polska znalazła się w gronie 20 najcenniejszych marek narodowych, a jej wartość okazała się najszybciej rosnącą na całym świecie. Polska została okrzyknięta największym wygranym rankingu ponieważ od zeszłego roku zanotowała rekordowy, blisko 75 procentowy wzrost wartości marki – z 271 do 482 mld USD awansując z 24 na…
Walki elektroniczne w ośrodkach NATO FORACS
Dostawa sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz usług niezbędnych do odnowienia systemu walki elektronicznej do lokalizacji celów w ośrodkach NATO FORACS znajdujących się w Satvanger (Norwegia), Souda Bay (Grecja) i West Palm Beach (USA). KOMUNIKAT Nr 39/12 Ministerstwo Gospodarki informuje, że Norweskie Siły Zbrojne ogłosiły notyfikację o MIĘDZYNARODOWYM PRZETARGU w ramach programu NATO na następujące przedsięwzięcie: …

Lasy Państwowe
Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski – części szczególnie cennej, bo rosną na niej lasy. Co ważniejsze, części systematycznie powiększającej się, gdyż dzięki staraniom leśników lasów przybywa. Dbamy o różnorodność biologiczną lasów, chronimy je przed wieloma zagrożeniami – klęskami żywiołowymi,…

V Konferencja Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie
Odbywające się 5 i 6 listopada obrady V Konferencji Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie zostały zwieńczone podpisaniem dokumentów niezwykle istotnych dla przyszłości lasów i leśnictwa w Europie: Deklaracji Ministerialnej, dwóch rezolucji i dwóch oświadczeń ministrów. W europejskim szczycie leśnictwa uczestniczyło 46 krajów Starego Kontynentu. Podpisana drugiego dnia Deklaracja Ministerialna dotyczy współpracy politycznej w kreowaniu…
Konferencja Ochrony Lasów w Europie
Jednostka Łącznikowa Ministerialnej Konferencji Ochrony Lasów w Europie już działa w Warszawie W konsekwencji przejęcia przez Polskę od stycznia 2004 r. przewodniczenia w procesie Ministerialnej Konferencji Ochrony Lasów w Europie (MCPFE – Ministerial Conference on the Protection of Forests in Europe), w Warszawie rozpoczęła działalność Jednostka Łącznikowa MCPFE Liaison Unit Warsaw stanowiąca biuro wykonawcze Głównego…