Konkurs „Wybitny Polak” w Norwegii. Zapraszamy do zgłaszania kandydatów! Rusza szósta edycja konkursu “Wybitny Polak” w Norwegii. Kandydatów do tytułu „Wybitnego Polaka” można zgłaszać do 4 kwietnia 2016 r. Konkurs „Wybitny Polak” jest inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Norweską edycję organizuje Polsko-Norweskie Stowarzyszenie Młodych Profesjonalistów – UCI . Celem konkursu jest promowanie osiągnięć…
Kategoria: Wydarzenia

Samorządowy Lider Zarządzania: Razem dla rozwoju – koniec konkursu
Znamy laureatów konkursu Samorządowy Lider Zarządzania: „Razem dla rozwoju” 16 grudnia 2015 r. zakończyła się druga edycja konkursu Samorządowy Lider Zarządzania: „Razem dla rozwoju”. Konkurs realizowany jest w ramach projektu predefiniowanego „Budowanie kompetencji do współpracy między-samorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego” w ramach Programu Regionalnego, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG. Projekt…
Ewaluacja zadań polskiej współpracy rozwojowej – wyniki
Wyniki ewaluacji polskiej współpracy rozwojowej 2015 Zakończyła się czwarta przygotowana przez Departament Współpracy Rozwojowej MSZ ewaluacja zadań polskiej współpracy rozwojowej. Ocena dotyczyła wybranych inicjatyw zrealizowanych w ramach polskiej współpracy rozwojowej udzielanej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2012-2014, w tym wybranych działań Fundacji Solidarności Międzynarodowej prowadzonych w ramach zadań zlecanych przez Ministra…

Przetarg na malowanie nawierzchni drogowej dla Statens vegvesen Region vest
Malowanie nawierzchni drogowej Dane kontaktowe Statens vegvesen Region vest 6863 Leikanger Norwegia Osoba kontaktowa Thor Jensen thor.jensen@vegvesen.no Tel: +47 02030 Język komunikacji: Angielski Opis przetargu Norweska Administracja Dróg Publicznych ogłasza przetarg na malowanie nawierzchni drogowej. Opis przedmiotu zamówienia Szczegółowe informacje o przetargu można znaleźć pod adresem: https://kgv.doffin.no/ctm/Supplier/Documents/Folder/138001 CPV Malowanie nawierzchi Forma przetargu Międzynarodowy Kraj Norwegia…

Przetarg na sprzęt kuchenny (przemysłowy) dla Helse Vest Innkjop HF
Sprzęt kuchenny – przemysłowy Dane kontaktowe Helse Vest Innkjøp HF Norwegia Osoba kontaktowa Jannicke Daae Tønjum jannicke.daae.tonjum@helse-vest-innkjop.no Tel: +47 98232156 kgv.doffin.no/ctm/Supplier/CompanyInformation/Index/63879 Język komunikacji: Angielski Opis przetargu Kod CPV – 39314000 Opis przedmiotu zamówienia https://kgv.doffin.no/ctm/Supplier/CompanyInformation/Index/63879 https://kgv.doffin.no/ctm/Supplier/Documents/Folder/138558 CPV Przemysłowy sprzęt kuchenny Forma przetargu Międzynarodowy Kraj Norwegia Adres WWW kgv.doffin.no/ctm/Supplier/Documents/Folder/138558 Termin składania ofert 20.01.2016 Ważna od 14.12.2015 Branże…
Zaginął Filip Kalinowski
22 listopada 2015 r. w Coventry (Wielka Brytania) zaginął Filip Kalinowski Zaginiony ma 22 lata, 174 cm wzrostu i piwne oczy. W dniu zaginięcia był ubrany w czarne dżinsowe spodnie, czarną zimową kurtkę oraz czarne sportowe buty. Może potrzebować pomocy! Ktokolwiek widział Filipa Kalinowskiego lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie proszony jest o…

28 listopada kolejne spotkanie w Polskiej Szkole we Fredrikstad
Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie Dzieci zaczynają zajęcia 9:30. następnie odbędą się planowane Warsztaty świąteczne. Po zajęciach dzieci mają serwowaną pizze i zapraszamy do kina we Fredrikstad. W ramach Festiwalu Filmów Polskich o godz. 15:00 projekcja filmu ,,Zaczarowany ołówek,, wstęp gratis Kółko gimnastyczne odwołane. Zarząd Szkoły Fot: freeimages.com
Szacuje się, że 30-35 tysięcy Polaków jest zakażonych HIV
Zrób test na HIV podczas Europejskiego Tygodnia Testowania Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV to dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?…
Polacy i akcja Śniadanie daje moc
Polscy uczniowie chcą trafić do Księgi Rekordów Guinnessa dzięki akcji „Śniadanie daje moc”. Poprzedni rekord padł w Chinach Uczniowie szkół podstawowych ze 148 miejscowości w Polsce zmierzyli się z próbą pobicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania. W piątek zamiast zeszytów i piórników na ławkach pojawiły się rzeźby z twarożku, owocowe szaszłyki…
W Wielkiej Brytanii zaginął Bogusław Szymura
W czerwcu 2010 r. w Wielkiej Brytanii zaginął Bogusław Dariusz Szymura Zaginiony ma 38 lat, 176 cm wzrostu i piwne oczy. Ktokolwiek widział Bogusława Dariusza Szymurę lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem +48 22 654 70 70. Można również napisać…
Polacy badają kazachskie geoglify
Kilkadziesiąt zagadkowych geoglifów Kilkadziesiąt zagadkowych geoglifów, czyli monumentalnych znaków widocznych z lotu ptaka, na które składają się głównie kopce ziemne, odkrył w Kazachstanie archeolog amator. Do międzynarodowego zespołu badaczy, próbującego zrozumieć ich znaczenie dołączyli archeolodzy z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu. Prasa okrzyknęła znalezisko „kazachskimi rytami z Nazca”, bo to na płaskowyżu Nazca w Peru…
Niebo w kolorze, spotkanie z zorzą polarną – konkurs
‘NIEBO W KOLORZE – SPOTKANIE Z ZORZĄ POLARNĄ’ – konkurs plastyczny dla dzieci w całej Polsce Już po raz 4. płocki oddział Polskiej Fundacji Sportu i Kultury organizuje Festiwal Zorzy Polarnej, a w jego ramach Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej w wieku od 6-16 lat. Ambasada Norwegii jest patronem wydarzenia….
Zaginął Andrzej Berkowicz
21 sierpnia 2015 r. w Koronowie (woj. kujawsko-pomorskie) zaginął Andrzej Berkowicz Ma 35 lat, 178 cm wzrostu i piwne oczy. Znakami szczególnymi są tatuaże: na lewym przedramieniu napis „BEREK”, na lewym ramieniu – czaszka. W dniu zaginięcia ubrany był w jasną sportową kurtkę, ciemne spodnie, jasne buty sportowe. Ktokolwiek widział Andrzeja Berkowicza lub ma…

Budowa przedszkola w Sarpsborg – przetarg
Przetarg na budowę przedszkola Opis przetargu: – Gmina Sarpsborg ogłasza przetarg na prace budowlane związane z budową przedszkola. Opis przedmiotu zamówienia: – Szczegółowe informacje o przetargu dostępne są na stronie internetowej: https://kgv.doffin.no/ctm/Supplier/Documents/Folder/135933 CPV: – Roboty budowlane w zakresie budowy przedszkolnych obiektów budowlanych Termin składania ofert: 02.11.2015 Dane kontaktowe: Sarpsborg kommune 1702 Sarpsborg, Glengsgata 38 ,…
Granice Nauki – kolejny cykl spotkań
O Noblach i antynoblach w kolejnym cyklu spotkań „Granice Nauki” Kolejny cykl spotkań popularnonaukowych „Granice Nauki” rozpocznie się 8 października w Krakowie. Tym razem w przytulnej kawiarnianej atmosferze naukowcy będą opowiadać o badaniach wyróżnionych Noblem i IgNoblem (czyli antynoblem). Październikowa sesja będzie już ósmą z cyklu „Granice Nauki”, organizowaną przez krakowskie Centrum Kopernika Badań…
Doing Business in Norway – seminarium
Seminarium „Doing Business in Norway” Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Oslo uprzejmie informuje o seminarium „Doing Business in Norway” organizowanym przez Norwesko-Polską Izbę Gospodarczą. Norwesko-Polska Izba Gospodarcza organizuje seminarium, na którym dowiesz się, jak z sukcesem prowadzić interesy w Norwegii. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie, w dniu 23. października 2015 r….
Polacy na obozie ESO Astronomy Camp 2015
Polscy uczniowie mogą zgłaszać się na obóz ESO Astronomy Camp 2015 Jeszcze przez dwa tygodnie polscy uczniowie mogą zgłaszać chęć udziału w obozie astronomicznym dla młodzieży organizowanym przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Na najlepsze zgłoszenia czekają stypendia pokrywające koszt udziału i podróży – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Obóz ESO Astronomy Camp dla młodzieży organizowany…

Kolejne spotkanie w Polskiej Sobotniej Szkole we Fredrikstad
Zapraszamy na kolejne spotkanie w Polskiej Sobotniej Szkole we Fredrikstad Sobotni dzień rozpoczniemy od przywitania dzieci, które zaczynają przygodę z polską szkołą – pasowanie na ucznia Polskiej Sobotniej Szkoły we Fredrikstad- to krótka uroczystość która odbędzie się przed zajęciami. Następnie dzieci rozchodzą się na planowe zajęcia. Rodziców zapraszamy do sklepiku i na miłe spędzenie czasu…
W centrum Polski w centrum Europy – Forum Inwestorów i Eksporterów
Forum Inwestorów i Eksporterów – w centrum Polski w centrum Europy (Łódź, 22-23.09.2015) Marszałek Województwa Łódzkiego i Samorząd Województwa Łódzkiego zapraszają do wzięcia udziału w “Forum Inwestorów i Eksporterów – w centrum Polski w centrum Europy”, które odbędzie się w dniach 22 – 23 września 2015 roku w Łodzi. Dyskusje podejmowane podczas Forum będą…
Szkoła we Fredrikstad – nabór na 2015/2016
NABÓR NA ROK SZKOLNY 2015/2016 Rozpoczęcie już 05.09.2015 Rodziców chcącym zapewnić swojemu dziecku miejsce w naszej szkole, zachęcamy do rejestracji dziecka już teraz na adres e-mail: szkolapolska@fredrikstad.com.pl W tytule „zapisy do szkoły na rok szk. 2015/2016” Nasz szkoła rozszerza swoją działalność poprzez współpracę z internetową szkołą. Jeśli tylko chcesz Twoje dziecko może uzyskać polskie świadectwo….

Polacy i ich język polski
Języków polskich jest wiele Wychodzisz na dwór czy na pole? Laufrujesz czy biegasz? Wszystkie te formy pochodzą z naszego ojczystego języka. Teoretycznie jest jeden wspólny dla wszystkich Polaków, ale dialekty potrafią się skrajnie różnić i wprowadzać zamęt w codziennej komunikacji. Inżynierowie Samsung Electronics Polska opracowali rozwiązanie ułatwiające życie osobom posługującym się mową śląską. Język współczesnych…
O prawach człowieka na Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji
O wzmacnianiu demokracji i prawach człowieka podczas Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji – Przy wsparciu międzynarodowej społeczności budowaliśmy demokrację. Dziś w duchu solidarności chcemy nasze doświadczenia przekazywać innym – mówiła podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys podczas zakończonej w piątek Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji. Wiceminister Mościcka-Dendys stała na czele polskiej delegacji na VIII Konferencję Ministerialną Wspólnoty Demokracji, która…

Obchody 70. rocznicy mordu na jeńcach obozu Sonnenburg
70. rocznica mordu na jeńcach obozu Sonnenburg 30 stycznia 2015 r. w Słońsku odbyły się obchody 70. rocznicy mordu na jeńcach obozu Sonnenburg, połączone z otwarciem nowej ekspozycji muzealnej. W uroczystościach uczestniczył Jan Rydzanicz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Największą zbrodnią był mord w nocy z 30 na 31 stycznia 1945 r., kiedy…
Festyn Rodzinny w Vispen
Festyn Rodzinny w Vispen – krótka relacja Festyn odbył się 31. maja w niedzielę, przy blisko 80-cio osobowej frekwencji. Plaża zapełniła się gwarem i śmiechem. Podziękowania przede wszystkim dla całej Rady Rodziców, za pomysł na wyśmienitą zabawę. Wszystkim, którzy się super bawili, za wygrany mecz, bo przecież liczy się zabawa i malowane buzie dzieci,…

Promowanie wiedzy o historii polskiej dyplomacji
Posiedzenie Rady Naukowej ds. Historycznych przy Ministrze Spraw Zagranicznych – Nikogo nie trzeba przekonywać o wadze polityki pamięci i potrzebie aktywnego kształtowania świadomości historycznej – powiedział 29 maja minister Grzegorz Schetyna w trakcie posiedzenia Rady Naukowej ds. Historycznych. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że polityka historyczna powinna być oparta na prawdzie historycznej. W trakcie posiedzenia…
Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie
3. Międzynarodowy Kongres Morski już w czerwcu w Szczecinie W dniach 10-12 czerwca 2015 roku Szczecin przekształci się w europejskie centrum gospodarki morskiej. Odbędzie się 3. edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego, w którym wezmą udział przedstawiciele polskiej i europejskiej gospodarki morskiej. Swój przyjazd do Szczecina zapowiedziało już wielu ważnych, międzynarodowych gości. Szczecin odwiedzą światowej klasy…

Zakończenie roku szkolnego we Fredrikstad
Zakończenie roku szkolnego 2014/2015 – 30.05.2015 Rozpoczęcie tradycyjnie 9:30. Zapraszamy dzieci na zajęcia, krótkie przygotowanie do uroczystego zakończenia, na którym serdecznie powitamy rodziców. O godz 10:30 dzieci zaprezentują część artystyczną, następnie zostaną im wręczone dyplomy i nagrody książkowe. Zapraszamy na pyszne domowe wypieki i kawę. Na dzieci czekają lody:) Zarząd Szkoły Źródło: Polska Szkoła we…
AUTOSTRADA-POLSKA – Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego
AUTOSTRADA-POLSKA – Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego 13-15 V 2015 Targi Kielce Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA to wydarzenie, które każdego roku gromadzi kilkaset firm prezentujących najnowsze osiągnięcia technologiczne i systemowe stosowane w branży. Ostatnia edycja Targów zgromadziła ponad 15.000 zwiedzających, a wystawa miała powierzchnię ponad 17.500 metrów kwadratowych. Około połowę zwiedzających stanowią przedstawiciele firm…
TEKTÓNICA – Międzynarodowe Targi Budownictwa
TEKTÓNICA – Międzynarodowe Targi Budownictwa Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Lizbonie zachęca i zaprasza firmy polskie do udziału w targach na terenie Portugalii. Lista targów w których bierzemy udział znajduje się w kalendarium imprez WPHI. W tym roku bierzemy udział w Międzynarodowych Targach Budowlanych i Robót Publicznych TEKTÓNICA w Lizbonie, w…
Lekcje we Fredrikstad upamiętniające 75- rocznicę zbrodni katyńskiej
Lekcje we Fredrikstad upamiętniające 75- rocznicę zbrodni katyńskiej 11 kwietnia 2015 na zajęciach w Polskiej Szkole we Fredrikstad odbyły się lekcje upamiętniające 75- rocznicę zbrodni katyńskiej. Lekcje poświęcone pamięci ofiar Katynia odbyły się w 4 i 6 klasie. Ich celem było kształtowanie postaw patriotycznych, budzenie wrażliwości na święta narodowe oraz budowanie emocjonalnej więzi dzieci…
Polski przedsiębiorca w Norwegii – konkurs
„Polski przedsiębiorca w Norwegii – opowiedz nam swoją historię” 1. kwietnia ruszył konkurs „Polski przedsiębiorca w Norwegii – opowiedz nam swoją historię” organizowany przez firmę Polish Connection. Patronat Honorowy nad konkursem objął Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo, natomiast sponsorem głównym jest firma My Call. Nagrodą oprócz 15 tysięcy koron…
BrainCodeMobi – maraton programowania
Allegro organizuje BrainCodeMobi – największy w Polsce hackaton mobilny W piątek 13 marca 2015r. wystartuje druga edycja hackathonu BrainCode Mobi przygotowana przez Grupę Allegro przy współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce. Ta edycja będzie wyjątkowa, ponieważ odbywać się będzie jednocześnie w czterech miastach: Krakowie, Poznaniu, Toruniu oraz Warszawie. Uczestnicy hackatonu, czyli maratonu programowania dla…
Młodzi o łupkach – konkurs
Jesteś kreatywny i lubisz wymyślać różne historie? Znajomi i nauczyciele powtarzają Ci, że jesteś „bajkopisarzem”? Myślałeś kiedyś o karierze w Hollywood? Jeśli tak, to Konkurs „Młodzi o łupkach” jest właśnie dla Ciebie! Organizatorem konkursu jest Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Realizatorem i wykonawcą konkursu jest Fundacja Instytut Innowacji (FII). Konkurs odbywa się…
Zgotuj Sobie Sukces – konkurs kulinarny
Uczniowie z Wrocławia i Warszawy zgotowali sobie sukces – wyniki 6. edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego Warszawa, 17 listopada 2014 r. W piątek, 14 listopada w Warszawie odbył się finał 6. edycji prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Zgotuj Sobie Sukces” zorganizowanego przez firmę MAKRO Cash & Carry i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierników. W tym…
Targi KIDS’ TIME
Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS’ TIME Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka, które odbędą się od 26 do 28 lutego 2015 roku to największe wydarzenie branży dziecięcej w Europie Środkowo- Wschodniej. Organizowana po raz szósty przez Targi Kielce wystawa KIDS’ TIME jak co roku obfitować będzie…
Rycerskie uzbrojenie w jeziorach wokół Grunwaldu
Archeolodzy będą szukać rycerskiego uzbrojenia w jeziorach wokół Grunwaldu Czy w drodze na Grunwald, które było w 1410 roku miejscem starcia z Zakonem Krzyżackim, wojska króla Jagiełły mogły pozostawić elementy uzbrojenia – na to pytanie odpowiedzi będą szukać archeolodzy. Jesienią rozpoczną przeszukiwania dwóch jezior Lubień i Gardyny. Jak poinformował PAP dr Sławomir Moćkun z Muzeum…
Obywatele dla Demokracji – dofinansowanie
Obywatele dla Demokracji: Ostatnia szansa na dofinansowanie projektów Trzecia i zarazem ostatnia edycja naboru na projekty tematyczne rozpoczyna się 1 września i potrwa do 15 października 2014 r. Pula dostępnych środków na dotacje wynosi ponad 9,1 mln euro. Do składania wniosków uprawnione są niezależne polskie organizacje pozarządowe, zwłaszcza fundacje i stowarzyszenia, nie działające…
„IDA” – kandydat do Oscara
PISF: „Ida” Pawła Pawlikowskiego polskim kandydatem do Oscara „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego polskim kandydatem do Oscara w kategorii „film nieanglojęzyczny” ‒ poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej agencję informacyjną Newseria Lifestyle. Komisja powołana przez minister kultury i dziedzictwa narodowego jednogłośnie wybrała ten doceniony przez międzynarodową publiczność film do rywalizacji o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. ‒…
Ambasada upamiętnia Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie Dziś, 01 sierpnia, byliśmy pod pomnikiem Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, a także pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W dniu wczorajszym Ambasada złożyła również wieniec na Placu Krasińskich, podczas oficjalnej inauguracji obchodów z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej amb-norwegia Fot: amb-norwegia.pl
Kopalnia na Lubelszczyźnie
Kopalnia na Lubelszczyźnie – nowe miejsca pracy Australijska firma Prairie Downs zbuduje kopalnię na Lubelszczyźnie na Lubelszczyźnie. Spółka ma cztery koncesje rozpoznawcze, a budowa kopalni rozpocznie się w 2016 r. Dyrektor generalny ocenia, że dzięki nowoczesnym technologiom polskie kopalnie mogą być rentowne. Węgiel jeszcze przez wiele lat będzie jednym z głównych źródeł energii. – Mamy spore…
Premiera książek norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo
18 czerwca odbyła się w Warszawie premiera dwóch książek norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo – ‘Księgi Diny’ (nowe poprawione wydanie) i ‘Stulecia’ (pierwsze polskie wydanie!). Wydawnictwo Smak Słowa wydało obie pozycje w serii Arcydzieła norweskiej literatury. Tytuł: Księga Diny Autor: Herbjørg Wassmo Przekład z języka norweskiego: Ewa Partyga Nagroda Księgarzy Norweskich przyznawana za najlepszą książkę dekady…
Dzień Skandynawski na Skwerze Hoovera
Dzień Skandynawski na warszawskiej Starówce Skandynawia w wielu odsłonach – oto propozycja dla całych rodzin na sobotnie popołudnie! Skandynawskie Ambasady i miesięcznik PODRÓŻE zapraszają 31.05 na Skwer Hoovera w Warszawie. W programie m. in. gry z nagrodami i zabawy dla dzieci, wielkie budowanie z LEGO, teatry, filmy, wystawy i muzyka na żywo. Dzień Skandynawski –…
ZUS w Norwegii 2014 – porady
ZUS w Norwegii 2014: polacy w Norwegii Ambasada RP w Oslo oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapraszają do udziału, 10 i 11 maja, w dniach poradnictwa w zakresie ubezpieczenia społecznego dla Polaków pracujących lub mieszkających w Norwegii. Specjaliści ZUS wyjaśnią: – podstawowe przepisy (zasady) prawa unijnego dotyczące ustalania świadczeń emerytalno-rentowych – warunki do uzyskania polskich: a….
Laureaci konkursu „Wybitny Polak w Norwegii 2014”
Wybitny Polak w Norwegii 2014 W niedzielę 23 marca rozdano statuetki oraz dyplomy dla laureatów konkursu „Wybitny Polak w Norwegii 2014”. Gala Finałowa, której organizatorem było stowarzyszenie UCI – The Young, odbyła się w prestiżowej sali Oslo Konserthus. Uroczystość otworzyli reprezentantka Ambasady RP w Oslo – Radca Małgorzata Mrozińska-Kruk, Poseł do Norweskiego Parlamentu z Partii…
Zawody na Holmenkollen w marcu
Konkursy narciarskie na Holmenkollen 7.-9. marzec 2014 Zawody na Holmenkollen są organizowane przez Skiforeningen od ponad 125 lat, a Puchar Świata od 1980 r. Konkursy na Holmenkollen uznawane są za drugie święto narodowe Norwegii. W tym sezonie w dniach 7.-9. marca kibice po raz pierwszy będą mogli podziwiać najlepszych sportowców po Igrzyskach Olimpijskich w Soczi….
Kenneth Karlstad i festiwal South by Southwest
Kenneth Karlstad – norweski muzyk Muzyka Kennetha Karlstad ’a, która częściowo nagrywana była w Sarpsborg, jest jednym z dziewiętnastu utworów, które zostały wybrane na festiwal South by Southwest. Na południe od South West w Teksasie odbywa się bardzo znany na całym świecie festiwal muzyczny, liczący aż 474 uczestników. Karlstad dołączył do konkurencji z teledyskiem do…

Spektakl „Czterdzieści” Jo Strømgrena w Polsce (VIDEO)
1 lutego na scenie Teatru Wielkiego zagości spektakl „Czterdzieści” Jo Strømgrena, jednego z czołowych norweskich choreografów, scenarzystów i reżyserów ostatnich lat. Przedstawienie powstało we współpracy poznańskiego Polskiego Teatru Tańca z norweskim Jo Strømgren Kompani oraz islandzkim Association of Independent Theatres. Stanowi część większego projektu Znaki Czasu – pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii,…
22. FINAŁ WOŚP w Norwegii
22. FINAŁ WOŚP w Oslo – 12 stycznia 2014r. – NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY RATUNKOWEJ I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW – Chateau Neuf, Slemdalsveien 15, 0369 Oslo, 15.30-20.30 Przypominamy, że Wośp w Oslo można również wesprzeć przekazując coś na licytację, która odbędzie się podczas imprezy w klubie Chateau Neuf ok. godz. 18.00….
Muzeum Historii Żydów Polskich – ponad 3000 wydarzeń
Dzięki norweskim funduszom Muzeum Historii Żydów Polskich mogło zorganizować warsztaty, debaty czy wykłady. Wymienione wydarzenia to tylko mała część iwentów, w których udział weźmie 350 tysięcy osób, zarówno w Polsce jak i za granicą. Dyrektor Muzeum tłumaczy, że głównym celem projektu jest pokazanie publiczności tysiące lat historii Żydów polskich. Ponadto w założeniu jest także, by…
Usprawnienie procedur i modernizacja polskich sądów przez norweskie fundusze (VIDEO)
„12 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Myślę, że to bardzo dobry dzień na otwarcie tego programu, gdyż sprawne sądy i niezależni sędziowie to gwarancja poszanowania najważniejszych praw i wolności człowieka”, powiedział Ambasador Klepsvik, inaugurując 10 grudnia program w zakresie sądownictwa. Głównym wyzwaniem polskiego wymiaru sprawiedliwości, według Ministerstw Sprawiedliwości, jest przewlekłość postępowań sądowych oraz braki w…
Przyjęcie bożenarodzeniowe według Walta Disneya (VIDEO)
W niedzielę 1 grudnia Ambasada Norwegii, Attache Obrony i Innovation Norway zaprosiły 500 gości na norweskie przyjęcie bożenarodzeniowe, połączone ze specjalnym pokazem zainspirowanego Norwegią nowego hitu Walta Disneya pt. ‘Kraina Lodu’, który właśnie wszedł do polskich kin. Przyjęcie i pokaz filmu dla polskich i zagranicznych kontaktów Ambasady odbyły się w Multikinie w warszawskich Złotych Tarasach….
Park Oliwski w Gdańsku – odnowa
W październiku ruszyła renowacja frontowego ogrodzenia Parku Oliwskiego w Gdańsku, finansowana i przeprowadzana przez firmę Jotun Polska. To pierwszy projekt zainicjowanej przez firmę akcji „Chronimy przed czasem” –programu wsparcia odnowy zabytkowych obiektów w Polsce. Ambasada Norwegii jest honorowym patronem przedsięwzięcia. Wybór pierwszego obiektu do renowacji w ramach akcji „Chronimy przed czasem” nie jest przypadkowy. Wywodząca…
Norweski trębacz jazzowy i kompozytor wystąpi w Polsce
Popularny norweski trębacz jazzowy i kompozytor wystąpi 28.IX w czasie Targi Kielce Jazz Festival. Godzina koncertu : 20.00 Artysta będzie koncertował w duecie z Dj Moritz von Oswaldem, guru elektroniki. Koncert ma formułę multimedialną. Wstęp wolny! Muzyk uważany jest za przedstawiciela i jednego z pionierów nowego jazzu. Jego ojciec Jens Arne także jest muzykiem jazzowym….
26 maja – DZIEŃ MATKI
Dzień Matki to jedno z najbardziej znanych międzynarodowych świąt, jednak tylko w Polsce obchodzone jest 26 maja. Już w starożytnej Grecji czczono boginie-Matki, opiekunki rodzin, strażniczki domów i symbole płodności. Stopniowo wierzenia, a wraz z nimi rytuały do nich przynależne ulegały modyfikacjom. I tak w XVII wieku w Wielkiej Brytanii obchodzono Niedzielę u Matki- gdzie…
Powrót okrętu ORP Czajka (VIDEO)
Po czterech miesiącach działań pod flagą NATO, niszczyciel min ORP Czajka powróci do macierzystego portu w Gdyni. Okręt zakończył działania w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1). Uczestniczył m. in. w bojowej operacji przeciwminowej w Kanale Angielskim oraz w międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Północnym. Niszczyciel min ORP Czajka rozpoczął służbę w Stałym Zespole…
Norweskie mistrzostwa kolarskie w Polsce
W dniach 22 – 24. Lutego br. BGŻ Arena w Pruszkowie użyczy swego toru kolarskiego Norweskiemu Związkowi Kolarskiemu na cele norweskich krajowych mistrzostw w kolarstwie torowym 2013. Norwegia nie dysponuje jeszcze welodromem, na którym takie mistrzostwa mogłyby się odbyć. Zawody będę przeprowadzane w kategoriach ‘Juniorzy’ i ‘Seniorzy’. Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w…