Znamy laureatów konkursu Samorządowy Lider Zarządzania: „Razem dla rozwoju” 16 grudnia 2015 r. zakończyła się druga edycja konkursu Samorządowy Lider Zarządzania: „Razem dla rozwoju”. Konkurs realizowany jest w ramach projektu predefiniowanego „Budowanie kompetencji do współpracy między-samorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego” w ramach Programu Regionalnego, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG. Projekt…
Kategoria: Badania i nauka
Polacy coraz częściej sięgają po kosmiczne technologie
Badanie: polskie firmy coraz chętniej sięgają po kosmiczne technologie Wartość polskiej branży firm wykorzystujących technologie kosmiczne sięga od 7,3 do 12,5 mld zł – wynika z raportu pt. „Gwiezdny biznes” przygotowanego przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton. Jak wskazali autorzy raportu biznes na świecie w coraz większym stopniu korzysta z dorobku naukowców zajmujących się kosmosem…
Inventorum, czyli Facebook dla naukowców
Powstało Inventorum, czyli Facebook dla naukowców i przedsiębiorców Kontakty między naukowcami i przedsiębiorcami będą łatwiejsze dzięki portalowi społecznościowemu Inventorum. Serwis działa analogicznie do Facebooka, a stworzyli go eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB (OPI PIB), instytucji posiadającej największą bazę danych o polskiej nauce. Inventorum (www.inventorum.opi.org.pl) to portal społecznościowy dla naukowców i przedsiębiorców. Każda…
Polacy rozpoczynają pionierskie badania nad dysleksją
Instytut Nenckiego rozpoczyna pionierskie badania nad dysleksją Unikatowe badania nad dysleksją, umożliwiające ocenę czynników odpowiedzialnych za rozwój zaburzeń w czytaniu, poprowadzą naukowcy z Instytutu Nenckiego. Badania prowadzone w formie gier komputerowych umożliwią wcześniejsze diagnozowanie dzieci zagrożonych dysleksją i dobór odpowiedniej metody treningowej. Dysleksja rozwojowa występuje u kilku – kilkunastu procent populacji i nie przemija…
Polacy zbudowali balon stratosferyczny wyposażony w unikatowy system stabilizacji
Gdańsk/ Studenci przetestują zbudowany przez siebie balon stratosferyczny Grupa studentów Politechniki Gdańskiej zbudowała balon stratosferyczny wyposażony w unikatowy system stabilizacji. W sobotę przetestują system: balon ma zostać wypuszczony na wysokość 30 km i podczas dwugodzinnego lotu przemierzyć ponad 100 km. Jak powiedział PAP Karol Pelzner, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, który koordynuje…
Polacy badają kazachskie geoglify
Kilkadziesiąt zagadkowych geoglifów Kilkadziesiąt zagadkowych geoglifów, czyli monumentalnych znaków widocznych z lotu ptaka, na które składają się głównie kopce ziemne, odkrył w Kazachstanie archeolog amator. Do międzynarodowego zespołu badaczy, próbującego zrozumieć ich znaczenie dołączyli archeolodzy z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu. Prasa okrzyknęła znalezisko „kazachskimi rytami z Nazca”, bo to na płaskowyżu Nazca w Peru…
Granice Nauki – kolejny cykl spotkań
O Noblach i antynoblach w kolejnym cyklu spotkań „Granice Nauki” Kolejny cykl spotkań popularnonaukowych „Granice Nauki” rozpocznie się 8 października w Krakowie. Tym razem w przytulnej kawiarnianej atmosferze naukowcy będą opowiadać o badaniach wyróżnionych Noblem i IgNoblem (czyli antynoblem). Październikowa sesja będzie już ósmą z cyklu „Granice Nauki”, organizowaną przez krakowskie Centrum Kopernika Badań…
Polacy na obozie ESO Astronomy Camp 2015
Polscy uczniowie mogą zgłaszać się na obóz ESO Astronomy Camp 2015 Jeszcze przez dwa tygodnie polscy uczniowie mogą zgłaszać chęć udziału w obozie astronomicznym dla młodzieży organizowanym przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Na najlepsze zgłoszenia czekają stypendia pokrywające koszt udziału i podróży – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Obóz ESO Astronomy Camp dla młodzieży organizowany…
Zrealizowane projekty z funduszy norweskich – ciśnienie w młodym wieku
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG. Badania naukowe – Ciśnienie w młodym wieku Ciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych parametrów stanu zdrowia, a jego pomiar powinien być rutynowo wykonywany podczas badania. W zasadzie, już od dziecka powinno się przeprowadzać tego rodzaju pomiary. Podwyższone ciśnienie w młodym wieku może bowiem oznaczać…
Polka pracuje nad tym dlaczego nasz wzrok często płata nam figle
O wzroku Anna Anzulewicz, doktorantka z Laboratorium Badań Świadomości UJ Nasz wzrok często płata nam figle. Czasem ulegamy halucynacjom. Innym razem, choć mamy coś przed oczami, to wcale tego nie widzimy lub dostrzegamy dopiero po długim czasie. Jak wyjaśnić ten fenomen i kiedy nieświadome wrażenie wzrokowe staje się świadomym – próbuje wyjaśnić doktorantka z Laboratorium…
Polacy opracowali nowatorską metodę wykrywania sepsy
Krakowski wynalazek pomoże szybko wykryć sepsę Nowatorską metodę wykrywania sepsy opracowali naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystarczy kilka godzin, aby za jej pomocą we krwi pacjenta wykryć bakterie czy grzyby i zareagować na nie skutecznym lekiem. Metoda przyda się też np. do wykrywania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. „W naszej metodzie chodzi o to, aby…
European Rover Challenge – rejestracja
Rejestracja łazików do European Rover Challenge tylko do końca marca Studenckie zespoły, które chcą zbudować łazik marsjański i wystartować w zawodach European Rover Challenge, mają czas na rejestrację do końca marca. W konkursie wystartuje maksymalnie 12 drużyn, które 5 i 6 września będą rywalizowały w Świętokrzyskiem. European Rover Challenge (ERC) to konkurs skierowany do…
Polacy odkryli nożyczki do cięcia RNA
Polscy naukowcy odkryli „nożyczki do cięcia RNA” Nieznaną dotychczas aktywność enzymu, który ma zdolność do przecinania cząsteczek dwuniciowego RNA w miejscu zawierającym specyficzną sekwencję, odkryli naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie. Dzięki temu będzie można badać cząsteczki RNA w podobny sposób, jak bada się DNA za pomocą enzymów restrykcyjnych….
Polacy biorą udział w teście świadomego myślenia
Badanie: bez koncentracji intuicja podpowiada nam złe odpowiedzi Bez odpowiedniej koncentracji i uwagi, intuicja podpowiada nam złe odpowiedzi – dowodzą wyniki badania TNS Polska, który zadał Polakom trzy pytania testu świadomego myślenia Shane’a Fredericka. Tylko 6 proc. badanych udzieliło samych prawidłowych odpowiedzi. Jak podaje TNS Polska w przesłanym PAP komunikacie, według najnowszych badań umysł…
Polska technologia na pokładzie lądownika
W ramach eksperymentu o nazwie MUPUS dokonane zostaną pierwsze w historii badania geologiczne na powierzchni komety. MUPUS to skomplikowany młotek (penetrator geologiczny), który został tak opracowany, aby wbijanie się w powierzchnię komety nie przenosiło sił na cały lądownik. Jak informuje w swoim komunikacie Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, do budowy penetratora MUPUS zastosowano odpowiednio…
Polacy najlepsi w międzynarodowym prawniczym konkursie
Drużyna studentów z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła w międzynarodowym konkursie prawniczym, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt drużyn z całego świata. To pierwsza wygrana drużyny z kraju nieanglojęzycznego w historii konkursu. Drużyny startujące w międzynarodowych zawodach Foreign Direct Investment International Arbitration Moot wcieliły się w rolę zespołu, który w fikcyjnym sporze…
Wzrost mobilności Polaków
Wzrost mobilności Polaków spowodowany rozwojem technologicznym oraz zmianami zachodzącymi w społeczeństwie sprawia, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, gdzie najlepiej się żyje? Zwykle odpowiedzi prowadzą nas do dalekich krajów. Nie każdy Polak chce żyć na obczyźnie, ale trudno oszacować, który region jest najbardziej przyjazny w sensie ekonomicznym dla przeciętnego Polaka. Właśnie do tych celów…
Badania genetyczne wcześniaków
Szpital w Prokocimiu zaczyna nowatorskie badania wcześniaków Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu rozpoczyna nowatorskie badania genetyczne wcześniaków. Wyniki pomogą ustalić, dlaczego część dzieci przedwcześnie urodzonych zapada na pewne choroby, a część nie. „Jest to na pewno jeden z najbardziej pionierskich projektów. Wcześniej takich badań nie prowadzono na świecie” – powiedział na środowej konferencji prasowej…
Norwegowie studiują w Polsce
Norwegowie trzecią najliczniejszą grupą obcokrajowców na polskich uczelniach W roku akademickim 2013/2014 kształci się w Polsce 1580 studentów z Norwegii, przede wszystkim na kierunkach medycznych w całym kraju. Według najnowszych danych GUS, największą grupę studentów zagranicznych w Polsce stanowią studenci z Ukrainy (42 proc. ogółu studentów zagranicznych w Polsce). Na drugim miejscu uplasowali się studenci…
Przyjazdy do Polski w 2013 roku
Przyjazdy do Polski w 2013 roku było, jak szacujemy, 72,3 mln przyjazdów cudzoziemców, o 8, 8 % więcej niż w poprzednim roku. Ilość przyjazdów turystów szacujemy na około 1 5 ,8 mln (o 6,9 % więcej). Tabela 1. Liczba przyjazdów w trzech kwartałach 2013 r. według głównych grup krajów (w tys.) Według danych GUS w…

Konferencja nt. Zmian Klimatycznych i Technologii
Premier Norwegii Jens Stoltenberg będzie gospodarzem Międzynarodowej Konferencji nt. Zmian Klimatycznych i Technologii, jaka odbędzie się w Bergen w terminie 27-28. maja 2009 r. Program konferencji skupi się na wychwytywaniu i przechowywaniu dwutlenku węgla (CCS – carbon capture and storage) – technologii, która może okazać się kluczowa dla świata, jeśli ma zostać osiągnięta konieczna redukcja…
Walki elektroniczne w ośrodkach NATO FORACS
Dostawa sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz usług niezbędnych do odnowienia systemu walki elektronicznej do lokalizacji celów w ośrodkach NATO FORACS znajdujących się w Satvanger (Norwegia), Souda Bay (Grecja) i West Palm Beach (USA). KOMUNIKAT Nr 39/12 Ministerstwo Gospodarki informuje, że Norweskie Siły Zbrojne ogłosiły notyfikację o MIĘDZYNARODOWYM PRZETARGU w ramach programu NATO na następujące przedsięwzięcie: …