Granice Nauki – kolejny cykl spotkań

Granice-Nauki-kolejny-cykl-spotkan

O Noblach i antynoblach w kolejnym cyklu spotkań „Granice Nauki”

 

Kolejny cykl spotkań popularnonaukowych „Granice Nauki” rozpocznie się 8 października w Krakowie. Tym razem w przytulnej kawiarnianej atmosferze naukowcy będą opowiadać o badaniach wyróżnionych Noblem i IgNoblem (czyli antynoblem).

Październikowa sesja będzie już ósmą z cyklu „Granice Nauki”, organizowaną przez krakowskie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. W trakcie wieczorów naukowcy przybliżają laikom w przystępny sposób zagadnienia współczesnej nauki.

Tym razem organizatorzy cyklu skupią się na przedstawieniu kilku ważnych badań, które przyniosły ich twórcom nagrody Nobla z nauk ścisłych. Jednocześnie jednak – aby dodać pikanterii do głównego wątku – prelegenci przypomną o osobach, które otrzymały IgNoble (od ang. ignoble – niegodziwy), zwane też antynoblami. Przyznaje się je za dokonania naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia”. Mowa tu więc o badaniach, które, choć na pierwszy rzut oka wydają się absurdalne czy niepoważne, mają na ogół faktyczną wartość naukową.

„Razem z wykładowcami – zarówno znanymi uczonymi, jak i młodymi naukowcami – spróbujemy pokazać, że wielu laureatom Nagrody Nobla nie brakowało poczucia humoru, które czasem wytyczało kierunek ich naukowych dociekań, a autorom humorystycznych prac nagradzanych IgNoblem – naukowej przenikliwości i dbałości o merytoryczną jakość badań” – zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Temat pierwszego wykładu, który wygłosi 8 października filozof przyrody dr Łukasz Lamża, będzie brzmiał właśnie „IgNoble, czyli w końcu Nobel za coś ciekawego!”. W kolejnych wystąpieniach inni znani popularyzatorzy poruszą tak ciekawe kwestie, jak: „Kiedy kobiety są najbardziej atrakcyjne, czyli blaski i cienie psychologii ewolucyjnej”, „Dlaczego wieża Eiffla wydaje się niższa, gdy pochylamy się w lewo” oraz o tym, jak znany etolog Konrad Lorenz rozmawiał ze zwierzętami.

Wśród wykładowców są neurokognitywiści i popularyzatorzy nauki: dr Mateusz Hohol i Łukasz Kwiatek.

Wszystkie spotkania będą się odbywać w kolejne czwartki października o 18.30 w kawiarni „De Revolutionibus Books&Cafe” przy ul. Brackiej 14.

Szczegółowy program cyklu można znaleźć na stronie internetowej.

Poprzednio w ramach „Granic Nauki” poruszano m.in. takie tematy, jak „Genialni uczeni, genialne teorie”, „Obrazy świata” czy „Dwie Księgi” (czyli o relacjach między nauką a wiarą).

W poprzednich edycjach cyklu „Granice Nauki” wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner, Jerzy Stelmach i Bartosz Brożek.

Nagrania poprzednich wykładów są dostępne na kanale YouTube Centrum Kopernika BI oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz