Projekt „Festiwal Zorzy Polarnej” w Płocku, realizowany od XII.2012 do III.2013 odbywa się pod patronatem m. in. Ambasady Norwegii. Ostatnie dwa tygodnie wypełnione są po brzegi interesującymi wydarzeniami, m.in. prelekcjami i pokazami filmowymi, wystawami fotograficznymi, finałem ogólnopolskiego konkursu plastycznego i koncertem symfonicznym muzyki skandynawskiej.
Szczegółowy program:
– 15 marca (piątek) o godz. 12.00 w Galerii „P” płockiego Ratuszu nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Niebo w kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną” (Ratusz, Stary Rynek 1, wstęp wolny). Wystawa czynna będzie do 1 kwietnia 2013 r.
Na konkurs nadesłano 1300 prac z ponad 130 ośrodków w całej Polsce. Dziecięce wyobrażenia zorzy polarnej zachwycają kreatywnością i ujęciem tematu, tym bardziej, iż niewiele polskich dzieci na żywo widziało to intrygujące zjawisko.
– 20 marca (środa) o godz. 18.00 w Domu Darmstadt (Płock, Stary Rynek 8, wstęp wolny) odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Patrici Cowern „Moje Zorze znów w Płocku”. Autorka, na stałe zamieszkała w Porjus (szwedzka Laponia), po raz kolejny prezentuje swoje prace w Płocku. Jej poprzednia wystawa (2010) spotkała się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem.
– 21 marca (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego (Płock, ul. Kościuszki 6) na wieczór autorski Izabeli Staniszewski, współautorki pięknego albumu „Norwegia, Norway”.
– I wreszcie 22 marca (piątek) o godz. 19 w Sali Koncertowej Płockiej Orkiestry Symfonicznej (Płock, ul. Kolegialna 23) odbędzie się koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej pt.: „Potęga Wyobraźni”. W programie utwory Griega i Sibeliusa.
Koncert będzie ostatnią imprezą Festiwalu. Dokonamy na nim podsumowania projektu.
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/FestiwalZorzyPolarnej?ref=ts&fref=ts
http://www.sp22.pl/news.php
http://www.sportikultura.org/pl/article/562/festiwal-zorzy-polarnej.html
Projekt zorganizowały: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku oraz Polska Fundacja Sportu i Kultury.
W skład Festiwalu wchodzi Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną”. Wyniki zostaną ogłoszone 15 marca 2013 r., a laureaci będą uhonorowani nagrodami rzeczowymi i dyplomami.
Obejmuje on szereg przedsięwzięć realizowanych od grudnia 2012 r. do marca 2013 r. Jest to inicjatywa społeczna osób zafascynowanych daleką Północą, adresowana do dzieci i młodzieży oraz do społeczności lokalnej Płocka i powiatu płockiego:
- prelekcje dotyczące zjawiska zorzy polarnej dla uczniów płockich szkół,
- organizację ogólnopolskiego konkursu plastycznego i wystawy pokonkursowej „Niebo w kolorze – spotkanie z zorzą polarną” (patrz opis poniżej),
- organizację wystawy fotografii zorzy polarnej „Nowa odsłona zorzy polarnej” autorstwa Patrici Cowern (Arctic – Color, Porjus, szwedzka Laponia),
- wieczór autorski Patrici Cowern połączony z pokazem slajdów zorzy polarnej, promujący jej kolejny album fotograficzny,
- warsztaty plastyczne, wystawę fotograficzną, Wieczór Zorzy Polarnej oraz Bal u Królowej Zimy,
- wystawę dziecięcych prac plastycznych „W krainie zimy”,
- warsztaty plastyczne dla dzieci „Weekend ze sztuką – Tam gdzie mieszka zorza polarna”,
- spotkanie w Klubie Podróżnika, poświęcone dalekiej Północy,
- przegląd filmów skandynawskich,
- koncert muzyki skandynawskiej w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej
oraz szereg imprez towarzyszących.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną”
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i młodzież gimnazjalną do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną”, stanowiącym jedno z działań organizowanego w Płocku Festiwalu Zorzy Polarnej.
Konkurs był przeznaczony dla uczestników z trzech kategorii wiekowych:
6 – 10 lat (kl. I – III szkoły podstawowej)
11 – 13 lat (kl. IV – VI szkoły podstawowej)
14 – 16 lat (kl. I – III gimnazjum)
Tematyka prac musiała nawiązywać do tytułu konkursu, czyli przedstawiać plastyczne wyobrażenie Autorów o zorzy polarnej, zaś ich format nie mógł być mniejszy, niż A – 3 (297 x 420 mm) i nie większy, niż A- 2 (420 x 594 mm). Prace mogły być wykonane w dowolnej technice malarskiej, rysunkowej, graficznej lub mieszanej.
„Festiwal Zorzy Polarnej” stanowi kontynuację działań edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży, poświęconych Skandynawii. W ubiegłych latach obejmowały one projekty: „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną” (2010) oraz „Saamowie – rdzenni mieszkańcy Północnej Europy” (2011/ 12). Spotkały się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem zarówno w kraju, jak i za granicą, przynosząc ponadto trwały dorobek (np. książkę z pracami plastycznymi polskich dzieci, wydaną w Gällivare, płn. Szwecja).
Celem projektu jest wzbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży zjawiskiem zorzy polarnej oraz poszerzenie ich wiedzy na ten temat, poznanie legend, mitów, bajek i opowieści o Aurora Borealis, a także zdobycie informacji o geografii i przyrodzie europejskich obszarów położonych poza kręgiem polarnym, zwłaszcza o szwedzkiej Laponii. Projekt służy ponadto rozwojowi aktywności twórczej uczestników oraz aktywizacji społeczności lokalnej wokół problematyki skandynawskiej. Przyczynia się także do budowaniu lokalnej sieci porozumienia instytucji, organizacji społecznych i osób prywatnych oraz do podnoszenia efektywności ich współdziałania dla dobra dzieci i młodzieży.
Nad Projektem patronat honorowy objęli: Prezydent Miasta Płocka, Ambasada Szwecji w Warszawie oraz Urząd Miasta i Gminy Gällivare (płn. Szwecja), zaś patronat naukowy – Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerami Projektu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Książnica Płocka, Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy oraz Arctic Color (Porjus, szwedzka Laponia) i Biuro Podróży „Narval – ekspedycje polarne”. Patronat medialny sprawują: Magazyn Skandynawski „Zew Północy” oraz Gazeta Wyborcza.
Dane o konkursie i projekcie „Festiwal Zorzy Polarnej” dostępne są na stronach internetowych:
Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku:
http://www.sp22.pl/news.php
Polskiej Fundacji Sportu i Kultury:
http://www.sportikultura.org/pl/article/562/festiwal-zorzy-polarnej.html
i na Facebooku:
https://www.facebook.com/FestiwalZorzyPolarnej
W przypadku dodatkowych pytań pomocą służą koordynatorzy Projektu:
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: sxc.hu