Posiedzenie Rady Naukowej ds. Historycznych przy Ministrze Spraw Zagranicznych
– Nikogo nie trzeba przekonywać o wadze polityki pamięci i potrzebie aktywnego kształtowania świadomości historycznej – powiedział 29 maja minister Grzegorz Schetyna w trakcie posiedzenia Rady Naukowej ds. Historycznych. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że polityka historyczna powinna być oparta na prawdzie historycznej.
W trakcie posiedzenia Rady minister Schetyna omówił z naukowcami kwestie dotyczące dyplomacji historycznej, w tym promowanie na arenie międzynarodowej wiedzy o historii polskiej dyplomacji. Dyskusja poświęcona była także pamięci o II wojnie światowej i dziejom stosunków polsko-żydowskich, które omawiano w kontekście ostatnich obchodów 70. rocznicy zakończenia wojny. Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono działaniom polskiej dyplomacji w czasie II wojny, w tym niesieniu pomocy uchodźcom polskim i żydowskim.
Obecni na posiedzeniu członkowie Rady zgłosili sugestie działań, które mogłyby zostać realizowane lub wspierane przez MSZ.
W piątek Rada, pełniąca także funkcje jury konkursu Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji, dyskutowała o tegorocznej edycji konkursu. Termin nadsyłania prac upływa 30 czerwca br. http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/konkurs_na_najlepsza_publikacje_o_historii_polskiej_dyplomacji_2
Rada Naukowa ds. Historycznych pełni funkcję organu doradczego Ministra Spraw Zagranicznych. Została powołana 30 sierpnia 2013 r., a do jej głównych zadań należy wzmacnianie prestiżu Polski, promowanie wiedzy historycznej i przełamywanie stereotypów związanych z historią Polski. W skład Rady wchodzą wybitni profesorowie: Włodzimierz Borodziej, Paweł Machcewicz, Andrzej Paczkowski, Jacek Tebinka, Mariusz Wołos oraz Adam Zamoyski.
Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com