Pendler – status w Norwegii (VIDEO)

W przypadku podejmowania pracy w Norwegii należy pamiętać o obowiązku rozliczenia podatkowego. W Norwegii można rozliczyć się jako PENDLER – czyli osoba posiadająca dwa gospodarstwa domowe.

Aby móc to zrobić, należy spełnić następujące warunki:

1.Osoby posiadające rodzinę: W jednym gospodarstwie domowym w Polsce zameldowana jest wraz ze swoim współmałżonkiem oraz dziećmi (jeżeli posiada) poniżej 18 roku życia

2.Osoby samotne:
– pozostających w konkubinacie (czyli będących w związku nieformalnym ze swoim partnerem lub partnerką
– bez zawarcia związku małżeńskiego)
– nie posiadających własnego mieszkania na terenie Norwegii (czyli na przykład mieszkanie poniżej 30 metrów kwadratowych dla jednej osoby, poniżej 50 metrów kwadratowych dla dwóch osób, lub w przypadku, kiedy łazienkę bądź kuchnię dzieli się z innymi mieszkańcami)
– odbywających regularne podróże do Polski (na przykład co 3 tygodnie)

W przypadku rozliczania się w statusie pendler można odliczyć:

– koszty związane z przejazdem do domu rodzinnego (należy uwzględnić odległość podawaną w kilometrach, wszystkie bilety np. promowe oraz tak zwane „bramki”)
– koszty związane z czynszem i utrzymaniem mieszkania w Norwegii
– uposażenie pieniężne, tak zwaną dietę w wysokości około 170 NOK na dzień

Aby uzyskać powyższy status należy zadbać o takie dokumenty jak akt małżeństwa, zaświadczenie, które potwierdzi zamieszkanie w Polsce z rodziną, kopie biletów Polska-Norwegia, potwierdzenie norweskich opłat mieszkaniowych, a także ilość dni, które przybywało się w Norwegii.

Staranie się o status pendler może być bardzo przydatne, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

fot: sxc.hu

Zostaw komentarz