„12 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Myślę, że to bardzo dobry dzień na otwarcie tego programu, gdyż sprawne sądy i niezależni sędziowie to gwarancja poszanowania najważniejszych praw i wolności człowieka”, powiedział Ambasador Klepsvik, inaugurując 10 grudnia program w zakresie sądownictwa.
Głównym wyzwaniem polskiego wymiaru sprawiedliwości, według Ministerstw Sprawiedliwości, jest przewlekłość postępowań sądowych oraz braki w infrastrukturze sądów. Jest to spowodowane mało efektywnym zarządzaniem, brakiem nowoczesnych systemów informatycznych oraz ograniczonym wykorzystywaniem alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Stale rośnie liczba wpływających do sądów spraw – wg danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2010 w porównaniu z rokiem 2009 nastąpił wzrost o 8,7% (z 11,9 mln do 12,9 mln). Wraz ze sprawami będącymi w toku łącznie do załatwienia było 14,5 mln spraw.
Program Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości, wsparty z funduszy norweskich, a realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości aktywnie wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. W ciągu najbliższych trzech lat do wykorzystania jest ponad 68 mln złotych.
Współpraca Ministerstwa z norweską Administracją Sądów
Ministerstwo we współpracy z norweską Krajową Administracją Sądów ma przygotować kadrę zarządzającą do pełnienia swoich nowych ról, wprowadzając tzw. model menadżerski. Dzięki temu codzienna praca sędziów i pracowników sądów stanie się łatwiejsza.
Odbędą się liczne szkolenia dla prezesów i wiceprezesów sądów, przewodniczących wydziałów oraz dyrektorów sądów z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim, finansami i narzędziami IT w wymiarze sprawiedliwości. Norwegowie wdrożyli podobny model parę lat temu, a teraz wesprą Ministerstwo swoim doświadczeniem i wiedzą.
Program wpisuje się także w Strategię Informatyzacji Resortu Sprawiedliwości na lata 2009-2014. Zakupiony z funduszy norweskich system informatyczny, wart prawie 20 mln złotych, zapewni szybkie przetwarzanie danych. Między innymi 38 sądów rejonowych na terenie całego kraju wyposażonych zostanie w zautomatyzowany system kodujący akta i czytniki mobilne. A jest co robić! Tylko archiwum w Sądzie Rejonowym m.st. Warszawy to 7 km dokumentów!
Na wsparcie mogą liczyć także najmłodsi obywatele. W Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem powstaną przyjazne pokoje przesłuchań dla dzieci ofiar / świadków w postępowaniach karnych.
Nie zabraknie także akcentu edukacyjnego. Uczniowie w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą symulować procesy sądowe w ramach zajęć ze znajomości zasad prawa. Projekt ten już ruszył – zgłosiło się 990 chętnych szkół. Do inicjatywy przyłączyły się wszystkie korporacje prawnicze.
Więcej na temat programu znaleźć można na http://nmf.ms.gov.pl/pl/
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Polecamy również: