Fiordy i storczyki

Fiordy-i-storczyki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Norwegia usytuowana jest na tej samej szerokości geograficznej co Syberia i Alaska. Jej klimat jest jednak znacznie łagodniejszy, a to głównie za sprawą ciepłego prądu morskiego Golfsztrom. Zimą, na zachód od wybrzeży Półwyspu Skandynawskiego, temperatura nad oceanem jest średnio o 22oC wyższa niż na innych terenach położonych na tej szerokości geograficznej. Jednak temperatury średnie dla poszczególnych miesięcy roku nie powalają na kolana.

Przepiękna przyroda i krajobrazy Norwegii zachwycają wielu ludzi. Fiordy jesienią to jeden z najwspanialszych widoków, jakie można oglądać w Europie. Jednak światła słonecznego i bardzo ciepłych, upalnych dni jest nie wiele. Na pewno nie tyle ile chcieliby mieć mieszkańcy tego skandynawskiego kraju.

No cóż, jest i rada na to. Madera. Mała, portugalska wyspa na Atlantyku, gdzie można się wybrać za niewielkie pieniądze. Nawet na weekend można tam polecieć i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, cieszyć się innymi, a równie pięknymi widokami, zasmakować prawdziwego ciepła. Madera to też królestwo roślin, a wśród nich tak pięknych storczyków. Co roku, tą słynną wyspę odwiedza ogromna liczba turystów, a wśród nich miłośnicy kwiatów. Tu temperatura nie spada poniżej 17oC nawet zimą, a to umożliwia całoroczną wegetację roślin. I tak lądując na Maderze, odkrywamy świat, jakże inny od norweskiego. W przepięknych ogrodach botanicznych, miłośnicy storczyków podziwiać mogą setki odmian tych roślin. Bogactwo barw i form zachwyca turystów z całego świata. Oczywiście ogród na Maderze to nie tylko storczyki, to też gaje roślin pochodzących z różnych tropikalnych rejonów świata, to niezwykłe sukulenty afrykańskie, to także kawa, drzewa awokado i mango. Wśród rzadko spotykanych, kolorowych kwiatów, roślin i drzew w ogrodzie można spotkać tropikalne ptaki i motyle. Trzeba to zobaczyć. Wizyta w tym miejscu wraz z dziećmi to wspaniała okazja do pokazania im niezwykłej przyrody, a ogromne walory edukacyjne takiej wyprawy są wprost nieocenione.

Warto spędzić chociaż weekend na tej pięknej wyspie i zafundować sobie miłą odmianę „klimatyczną”, podziwiając właśnie zamiast fiordów… storczyki. Tanie loty umożliwiają spędzanie chociaż dwóch dni w zupełnie innej scenerii, podziwiając to czego nie zobaczymy w okolicach jakże również pięknych fiordów norweskich. Bilety lotnicze bez problemu możemy znaleźć w internecie. Fundusze, które trzeba przeznaczyć na taki cel, są rzeczywiście niewielkie. Taki weekend powinniśmy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu będziemy mieć możliwość skorzystania z najbardziej atrakcyjnych ofert tanich przewoźników lotniczych. Przy zakupie tanich biletów lotniczych trzeba pamiętać właśnie o tej zasadzie, im wcześniej kupujemy bilety, tym większą mamy szansę na rewelacyjną cenę. A potem już tylko… storczyki.

Fot: tanie-loty.info

Zostaw komentarz