Karnisze to elementy wyposażenia wnętrza pełniące zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną. Dzięki nim ozdobimy okno firankami i zasłonami. Same w sobie również stanowią część wystroju, wykańczając otwór okienny i stanowiąc dopełnienie aranżacji pomieszczenia. Zobacz, jak dobrać karnisze, aby były funkcjonalne i estetyczne.
Rodzaje karniszy
W zależności od tego, co mamy zamiar powiesić w oknie – czy będą to tylko firanki czy może firany i zasłony – należy wybrać nieco inne karnisze. Do ciężkich, mięsistych tkanin konieczne będzie zamontowanie mocnych drążków i solidnych wsporników. Delikatne i zwiewne firanki powiesimy natomiast z powodzeniem na mniej masywnych karniszach. Bardzo popularne są karnisze metalowe. W sklepach znajdziemy modele o różnych kolorach; może być to złoto, mosiądz, stal i wiele innych. Do wyboru mamy wykończenie błyszczące lub matowe. Dzięki zastosowaniu metalu karnisze będą trwałe i solidne – udźwigną każde zasłony. Wybierając model z podwójnym drążkiem, zawiesimy jednocześnie firany i zasłony, używając do tego pojedynczej pary wsporników. Rzadziej wybierane są karnisze drewniane. Dekoracyjne wsporniki z tego surowca komponować się będą przede wszystkim z wnętrzami klasycznymi, trudniej wkomponować je w aranżację nowoczesną. Bardzo lekkie tkaniny możemy zawiesić także na karniszach linkowych – składają się one z dwóch wsporników i rozciągniętej pomiędzy nimi stalowej linki. Ten rodzaj karniszy nie będzie prezentować się jednak dobrze w połączeniu z ciężkimi zasłonami. Na rynku znajdziemy także karnisze plastikowe, wyposażone w dwa elementy mocujące, przyklejane do framugi okna lub do ściany. Są to jednak rozwiązania bardzo nietrwałe, łatwo odklejają się przy większym obciążeniu lub pod wpływem silniejszego podmuchu wiatru.
Dobieramy karnisze do okna
Przed udaniem się na zakupy należy dokładnie zmierzyć każdy otwór okienny, nad którym planujemy zamontować karnisze. Przyjmuje się, że idealnie dobrany drążek na firany lub zasłony powinien być 30-40 cm dłuższy niż okna. Musi zatem wystawać na 15-20 cm z każdej strony. Pozwoli to na pełne zasłonięcie i maksymalne odsłonięcie okna. Długość karniszy może rodzić pewne problemy w przypadku bardzo szerokich okien lub drzwi tarasowych – dlatego też w takiej sytuacji polecane jest zamontowanie karniszy na trzech wspornikach. Dodatkowy wspornik umieszczony w połowie długości zapobiegnie wyginaniu się drążka pod obciążeniem. Standardowo karnisze montuje się około 5 cm powyżej górnej krawędzi otworu okiennego.
Jak dopasować karnisze do wnętrza?
Karnisze muszą zostać odpowiednio dobrane nie tylko do okna pod względem wielkości, do rodzaju zasłon pod kątem wytrzymałości, ale także warto dopasować je stylistycznie do aranżacji wnętrza. W tym celu zastanówmy się przede wszystkim, jaki materiał będzie tu pasował: drewno czy metal? Czy wnętrze ozdobimy tylko firankami, czy także zasłonami? Czy całość ma być delikatna i zwiewna czy może elegancka, ciężka i wzorzysta? Wszystko to pozwoli nam stworzyć spójną kompozycję, którą docenią zarówno domownicy, jak i goście.
Pozornie niewidoczne karnisze mają duże znaczenie dla wykończenia otworu okiennego. Warto wybrać modele trwałe, wytrzymałe i dopasowane do wyglądu wnętrza.
Fot: castorama.pl