W 2014 roku około 50% dorosłych Polaków miało zaciągnięty kredyt

W-2014-roku-okolo-50-doroslych-Polakow-mialo-zaciagniety-kredyt

Profil polskiego kredytobiorcy

 

W 2014 r. ok. 50% dorosłych Polaków miało zaciągnięty kredyt. W bieżącym roku ta liczba widocznie spada (więcej osób bierze za to pożyczki konsumpcyjne). W przypadku kredytów hipotecznych zmniejsza się zarówno ich liczba, jak i wartość. Kim jest dzisiaj Polak aktywny kredytowo?

Większość osób mających wzięty kredyt stanowią kobiety (51%). Wynika to z tego, że jest ich w społeczeństwie więcej. Aktywniejsi kredytowo są bowiem mężczyźni (ok. 50% dorosłych mężczyzn ma zaciągnięty kredyt, podczas gdy kobiet – ok. 48%).

Biorąc pod uwagę podział wiekowy, najbardziej aktywne kredytowo jest pokolenie X, czyli osoby urodzone między rokiem 1968 a 1982 (56% z nich spłaca kredyt). „To stabilność życiowa powoduje, że ta grupa najchętniej zaciąga kredyty” – mówi serwisowi infoWire.pl Waldemar Rogowski z Departamentu Business Intelligence w Biurze Informacji Kredytowej.

Analiza aktywności kredytowej Polaków pod względem geograficznym pokazuje wyraźny podział Polski na dwie części: północno-zachodnią i południowo-wschodnią. Jak stwierdza ekspert: „Mieszkańcy tej pierwszej wykazują dużo większą aktywność kredytową. Najbardziej aktywne kredytowo są osoby z województwa lubuskiego, a najmniej – z podlaskiego”. Zróżnicowanie wynika z kwestii kulturowych. Północno-zachodnia Polska jest nastawiona bardziej hedonistycznie od tradycjonalistycznej południowo-wschodniej.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz