Król Norwegii przyznaje medale plecionkarzom

krol-norwegii-przyznaje-meale-plecionkarzom

Czy wiecie, że Król Norwegii przyznaje medale plecionkarzom za zasługi na polu dziedzictwa kultury?

 

Na Zamku Cieszyn można obejrzeć wystawę, dokumentującą życie i twórczość polskich i norweskich plecionkarzy. Wystawa „Niech żyje kosz!” jest częścią projektu wspartego z funduszy norweskich i potrwa do 15 lutego.

Stowarzyszenie Serfenta z Polski oraz dwie norweskie instytucje: Muzeum Sunnhordland i Sore Skogen zadały sobie sporo trudu, by przybliżyć zainteresowanym plecionkarstwo – tę twórczą formę używania własnych rąk.

Partnerzy przeprowadzili badania etnograficzne w obu krajach, starając się udokumentować twórców i ich prace, a także dotrzeć do kolejnych plecionkarzy i odkryć dla szerszego odbiorcy dzieła ich rąk. W ten sposób stało się możliwe ukazanie całego bogactwa i różnorodności w zakresie wyplatania.

Przeprowadzono również wyprawy terenowe, podczas których nakręcono serię filmów dokumentalnych, odbyły się zajęcia z plecionkarstwa, plener artystyczny i warsztaty. Celem tych działań było odejście od utartych skojarzeń związanych z plecionkarstwem i pokazanie, że chociaż technika pozostaje niezmienna, interpretacja, forma czy użyte materiały wciąż ewoluują.

W swych działaniach partnerzy nie tylko wymienili się – między sobą, z uczestnikami warsztatów i publicznością – wiedzą i doświadczeniem, ale doszli też do wniosku, że plecionkarstwo to uniwersalny język, wspólny dla ludzi na całym świecie, gdyż te same techniki i materiały funkcjonują w różnych zakątkach świata od tysięcy lat.

Celem projektu jest też przygotowanie materiałów pod wpisy na Krajowe Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com

Zostaw komentarz