Wielkanoc w Polskiej Szkole we Fredrikstad

Wielkanoc-w-Polskiej-Szkole-we-Fredrikstad

Wielkanoc w Polskiej Szkole we Fredrikstad – zajęcia plastyczne

 

Za oknem marcowa pogoda płata nam figle, ale wiosna i Wielkanoc tuż,tuż…

Skoro zbliżają się święta, to nie może zabraknąć na zajęciach plastycznych w Polskiej Szkole we Fredrikstad tematyki związanej z Wielkanocą. Dlatego rozpoczęto warsztaty: „Kreatywny uczeń – ozdoby wiosenne i wielkanocne widziane okiem dziecka”.

Na ostatnim kółku plastycznym (28/02/15) nasze zdolne pociechy miały okazję zrobić piękne prace z „kogutem” w roli głównej. Kogut w wielu kulturach uważany jest za symbol sił witalnych i urodzaju. Stary, wywodzący się z obrzędów słowiańskich, zwyczaj ma więc zapewnić zdrowie czy pomyślność. W niektórych regionach Polski kultywowany był przez strażaków zwyczaj :Wielkanocne chodzenie z kogutkiem – „Kurek dyngusowy”*

Ponadto zostały przygotowane prace na Międzynarodowy konkurs plastyczny, pt. „ Karta Wielkanocna”, do udziału w konkursie zaprosiło nas Miejskie Przedszkole nr 37 w Płocku w Polsce.

Celem zajęć i warsztatów jest przede wszystkim integracja dzieci polonijnych – szkolnych. Uwrażliwienie na poprawną mowę ojczystą, zapoznanie z odpowiednim nazewnictwem ludowych zwyczajów. Rozwijanie zainteresowań twórczych dzieci, rozbudzanie kreatywności dzieci oraz zainteresowania różnorodnością technik plastycznych.
 Warsztaty Ozdób i Tradycji Wielkanocnych planowane są na 14 i 21 marca. Na warsztaty zapraszamy wszystkie dzieci – dzieci pozaszkolne wpisowe 100 kr (zwrot materiałów)

Ogłaszamy mini konkurs świąteczny skierowany do ucznów i rodzców naszej szkoły na zabawny wierszyk wielkanocny. Wymyślony przez rodziców i dzieci w domu zapisany na kartce A4, prosimy dostarczyć do szkoły, w kopertach z dokładnymi danymi autora. Twórczość poetycka zostanie przedstawiona na spotkaniu przedświątecznym. Najciekawsze propozycje zostaną umieszczone na szkolnej stronie internetowej. Zgloszenia dostarczamy do pani Moniki. Czekają słodkie nagrody.

W zajęciach plastycznych uczestniczy Katarzyna Osai, która odbywa u nas praktyki studenckie. Dla przypomnienia P. Kasia posiada wykształcenie pedagogiczne z Polski. Obecnie studiuje na Universytecie w Oslo.

Na zajęcia i Warsztaty zapraszają- Marlena, Monika i Katarzyna- koordynatorki konkursu i prowadzące warsztaty

* www.naludowo.pl

Źródło: Polska Społeczna Szkoła Sobotnia im. Janusza Korczaka (szkolapolska.com.pl)
Fot: szkolapolska.com.pl

Zostaw komentarz